Zamknij

Umowa o pracę na czas nieokreślony a ciąża - jak działa prawo?

13:56, 16.07.2021 red. Aktualizacja: 11:30, 01.08.2021
Skomentuj

Ile trwa urlop macierzyński i jaka jest wartość miesięcznego dochodu w tym czasie?

Kobieta, która spodziewa się potomka, ma w Polsce prawo do uzyskania urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Oczywiście już sam fakt bycia w stanie błogosławionym nie oznacza automatycznie, że kobieta przejdzie na zwolnienie lekarskie, jednak jeśli podczas wizyty cyklicznej u lekarza, specjalista stwierdzi, że wykonywane obowiązki służbowe nie idą w parze z prawidłowym rozwojem dziecka, może wysłać przyszłą mamę na zwolnienie lekarskie tytułem donoszenia ciąży. Ważną informacją jest, że to właśnie zwolnienie lekarskie jest liczone w pełnym wymiarze 100% średniej rocznej wartości wynagrodzenia. Widać więc znaczną różnicę pomiędzy zwolnieniem lekarskim tradycyjnym a zwolnieniem lekarskim tytułem donoszenia ciąży. 

Jak powinna prawidłowo wyglądać umowa o pracę? Sprawdź darmowe wzory umowy o pracę na https://www.inewi.pl/Ile trwa urlop macierzyński po narodzinach dziecka? Standardowo, w przypadku narodzin jednego dziecka, urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Z reguły bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystuje się również urlop rodzicielski, który w przypadku narodzin jednego dziecka trwa 32 tygodnie. Można więc stwierdzić, że matka może liczyć na 52 tygodnie (1 rok) urlopu. W zależności od preferencji matki, wartość miesięcznego zasiłku wynosi 80% miesięcznego wynagrodzenia w przypadku połączenia obu urlopów. Zobacz także, jak wygląda tworzenie planu urlopów - kiedy można go zmienić?

Czy rozwiązanie umowy w trakcie ciąży jest możliwe?

Choć kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może czuć się spokojna swoje zatrudnienie, to jednak istnieją pewne sytuacje, które w uzasadniony sposób umożliwiają rozwiązanie umowy o pracę, nawet w trakcie opieki nad niemowlakiem. Pierwszy przypadek to ogłoszenie upadłości przez firmę. W tej sytuacji każdy pracownik, bez względu na formę zatrudnienia czy jego stan, jest poddawany rozwiązaniu umowy. 

Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie ciąży lub urlopu macierzyńskiego jest również możliwe, gdy pracownik popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze kontynuowanie stosunku pracy. Istnieje wiele zawodów, szczególnie w administracji publicznej, dla których zaświadczenie o niekaralności jest warunkiem koniecznym kontynuowania pracy. Podobna sytuacja następuje, gdy pracownik stracił uprawnienia do wykonywania zawodu z własnej winy. W tym przypadku ochrona matki przebywającej na zwolnieniu nie działa.

Szczególna ochrona kobiet w ciąży

Warto mieć jednak świadomość, że Kodeks pracy ustanawia szczególną ochronę trwałości stosunku pracy kobiet, które przebywają na urlopie macierzyńskim lub w danym momencie są w trakcie trwania ciąży. Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa rozwiązania umowy z innych powodów niż te, które jasno wynikają z winy pracownika. W Polsce prawa pracujących matek są respektowane z coraz większym poszanowaniem i możemy być pewni, że z każdym następnym rokiem coraz mniej kobiet będzie dyskryminowanych na rynku pracy z tytułu zajścia w ciąży. 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%