Zamknij

Czym są kortykosteroidy i czy są równie skuteczne w walce z koronawirusem, jak szczepionka na COVID-19?

17:24, 27.09.2021 red. Aktualizacja: 17:33, 27.09.2021
Skomentuj

Kortykosteroidy: co to takiego

Kortykosteroidy to hormony steroidowe produkowane w nadnerczach. To między innymi kortyzol czy kortykosteron, które wykazują różnorodne działanie, m.in. przeciwzapalne, immunosupresyjne, przeciwalergiczne. Wziewne sterydy wykorzystywane są w leczeniu chorób o ostrym przebiegu, takich jak na przykład astma.

Ostatnie doniesienia ze świata medycznego podnoszą temat stosowania kortykosteroidów w czasie infekcji koronawirusem. Chociaż - co należy podkreślić - sterydy i kortykosteroidy nie są lekami na koronawirusa (ponieważ w ogóle nie znamy takiego leku), tak ich stosowanie może łagodzić przebieg tej choroby.

Sterydy i koronawirus: statystyki

Jedno z badań medycznych, którym objęto 1,7 tysiąca pacjentów wykonazało, że w grupie, która otrzymywała sterydy, odsetek zmarłych wyniósł ok. 32 procent. Tymczasem w przypadku standardowego leczenia, zmarło aż 40 procent pacjentów. Wniosek z tego badania jest taki, że pacjenci leczeni kortykosteroidami mieli większą szansę na przeżycie.

Co więcej, zaobserwowano u nich mniej skutków ubocznych. Jeden z analityków z Uniwersytetu w Bristolu zauważa, że na 100 ciężko chorych pacjentów, aż 8 osób może być uratowanych dzięki zastosowaniu kortykosteroidów.

Dlaczego zatem kortykosteroidy nie są stosowane powszechnie u wszystkich pacjentów? Lekarze podkreślają, że chociaż powyższe badania są "imponujące", tak nie można uznawać kortykosteroidów za skuteczny lek na koronawirusa. Ponadto, leki te nie wykazują pozytywnego działania w początkowych stadiach zakażenia COVID-19, a do objawów tego stadium zalicza się brak węchu, pogorszenie smaku, kaszel czy gorączka. W łagodnym przebiegu choroby odradza się stosowanie sterydów ze względu na szereg potencjalnych skutków ubocznych.

Tanie leki nadzieją dla ciężko chorych na COVID-19

Kolejne badania wskazują, że przy ciężkim przebiegu infekcji COVID-19, kiedy występują znaczące problemy z oddychaniem i niedotlenieniem organizmu, stosowanie kortykosteroidów może przynieść znaczącą poprawę pacjenta. Co ważne, leki te są powszechnie dostępne i bardzo tanie - dlatego włączenie ich do asortymentu każdego szpitala nie powinno powodować żadnych trudności niezależnie od poziomu zamożności danego kraju. Kortykosteroidy dostępne są zarówno w formie tabletek, jak i dożylnej - dzięki czemu mogą być stosowane nawet przy pacjentów podłączonych do aparatury tlenowej, nie mogących przełykać.

Do kwestii stosowania kortykosteroidów w przebiegu COVID-19 odniosła się WHO, która zaleca sięgnięcie po te leki w ciężkich przypadkach koronawirusa. Jednocześnie specjaliści WHO sugerują, aby nie stosować kortykosteroidów u pacjentów o łagodnym przebiegu choroby ze względu na brak dowodów na poprawę stanu ich zdrowia, a wręcz ryzyko wystąpienia trudności zdrowotnych.

W przypadku łagodnego przebiegu koronawirusa, WHO zaleca leczenie objawowe: lekami przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi, zmniejszającymi odruch kaszlowy lub wykrztuśnymi. Leczenie na własną rękę jakimikolwiek lekami na receptę, w tym kortykosteroidami, jest absolutnie nie wskazane.

Przed rozpoczęciem czwartej fali należy zadbać o uzupełnienie domowej apteczki w powyższe leki, które są dostępne bez recepty. Najwygodniej zrobić to online - dzięki temu nie narażamy się na kontakt z osobami zakażonymi w kolejce aptecznej. Jednocześnie warto pamiętać, że nie każda apteka internetowa realizuje leki na recepte - wapteka.pl umożliwia zakup takich leków zgodnie z prawem (czyli przy odbiorze osobistym w wybranym punkcie stacjonarnym). Aby otrzymać receptę na lek dostępny ze wskazania lekarskiego, należy uprzednio skontaktować się z konkretnym specjalistą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%