Zamknij
REKLAMA

Czy lepiej zdecydować się na multiwitaminę, czy stosować witaminy osobno?

20:56, 25.04.2022 | .
Skomentuj

Na rynku suplementów diety, od bardzo dawna są dostępne preparaty wieloskładnikowe, a dokładniej - multiwitaminy. Znaczna część osób zachwala sobie tę formę przyjmowania witamin i minerałów, ponieważ zamiast stosowania np. 10 tabletek, wszystko otrzymuje się w postaci jednej. Wobec tego pojawiają się pytania, czy to w ogóle możliwe? Oczywiście w preparatach multiwitaminowych, nie jest możliwe zawrzeć, aż tak dużych ilości np. witaminy D, jak w przypadku suplementu zawierającego wyłącznie tę witaminę. Zatem, czy multiwitamina w ogóle się opłaca?

 

Czy warto rozpocząć suplementację multiwitamin?

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, należy przede wszystkim mieć ku temu powody. Tak jak możliwe jest występowanie niedoborów poszczególnych witamin oraz minerałów, tak też może występować ich nadmiar, co także może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. To powoduje, że zawsze warto na samym początku poddać organizm kontroli, aby wiedzieć, jakich dokładnie substancji odżywczych brakuje w danej sytuacji, a następnie wybrać do tego odpowiedni suplement diety.

W przypadku osób, które są aktywnie fizycznie sprawa jest jeszcze bardziej poważna. Wynika to z faktu, że każdy organizm reaguje w nieco inny sposób na wysiłek, nawet w tej samej dyscyplinie. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas wykonywania ćwiczeń, zawsze dochodzi do pozbywania się przez organizm pożytecznych substancji odżywczych. W wyniku tego, sportowcy posiadają po prostu zwiększone zapotrzebowanie na określone substancje m.in. witaminy i minerały.

Wszelkiego rodzaju niedobory substancji odżywczych i zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania organizmu, należy uzupełniać za sprawą zbilansowanej diety. Jednak gdy nie jest ona wystarczająca, wtedy trzeba sięgnąć po odżywki i suplementy. Dla własnego bezpieczeństwa, warto przyjmować tylko te, które są przebadane i pochodzą ze sprawdzonego źródła. W sklepie SFD - https://sklep.sfd.pl/ jest dostępnych wiele produktów, które pozwolą uzupełnić nawet najbardziej wymagającą dietę.

O czym należy pamiętać przy suplementacji witamin i minerałów?

W zależności od sytuacji, warto rozpocząć suplementację multiwitaminą lub poszczególnymi substancjami odżywczymi osobno. Może się okazać, że w danym przypadku, występuje niedobór jedynie witaminy D. W takim razie, najprawdopodobniej dieta jest odpowiednio zbilansowana i nie ma potrzeby stosowania preparatów wieloskładnikowych, a w zupełności wystarczy witamina D w osobnym suplemencie diety.

Jednak w przypadku sportowców, poziomy poszczególnych substancji odżywczych mogą się mocno wahać w zależności od pory dnia, wykonywania ćwiczeń, intensywności treningu itp. W takich sytuacjach warto zapobiegawczo zażywać suplementy i odżywki zawierające substancje, które szczególnie są wypłukiwane podczas aktywności fizycznej np. wraz z potem. W ten sposób uda się uchronić organizm, przed wystąpieniem niedoborów ważnych substancji odżywczych.

To czy rozpocząć suplementację multiwitaminą, czy też osobnymi preparatami jest zatem zależne od konkretnych sytuacji, a także składu danego suplementu diety lub odżywki. Preparaty wieloskładnikowe nie posiadają jednakowego i identycznego składu, a występuje ją w bardzo wielu, różnych wariantach. W ofercie sklepu SFD - https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html, można znaleźć wszelkiego rodzaju witaminy, które pozwolą okażą się pomocne nawet w najmniej popularnych przypadkach.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%