Zamknij

O bushcrafcie i survivalu w Lasach Państwowych

14:53, 01.12.2019 Monika Chlebowska Aktualizacja: 15:02, 01.12.2019
Skomentuj

Od 21 listopada br. trwa pilotażowy program mający na celu udostępnienie terenów leśnych w zarządzie Lasów Państwowych na potrzeby aktywności, tj. bushcraft czy survival. Powstał on jako wynik rozmów pomiędzy leśnikami a przedstawicielami grup związanych z tego typu aktywnościami.

Bushcraft
Bushcraft można spróbować przetłumaczyć na język polski jako sztukę przetrwania w gąszczu przyrody. Posiada on dość długą historię, a za jego ojca na północnej półkuli uważa się Morsa Kochanskiego, syna polskich imigrantów z Kanady. Bushcraft jest raczej filozofią życia. Łączy w sobie sposoby na przeżycie w dziczy z jednoczesnym obcowaniem z dziką przyrodą, szacunkiem do niej i chęcią jej ochrony. Zakłada rezygnację ze współczesnych dóbr, korzystanie z najprostszych narzędzi i pierwotnych technik.
Również ubiór nie jest w bushcrafcie bez znaczenia. Prawdziwi bushcrafterzy zastępują nowoczesne stroje turystyczne prostymi ubraniami z naturalnych materiałów, aby jeszcze bardziej zjednoczyć się z przyrodą. Długie przebywanie w dziczy wiąże się także z samodzielnym zdobywaniem pożywienia. Zbiór roślin, owoców czy polowanie na zwierzynę odbywa się tylko z pomocą prostych narzędzi, najlepiej własnoręcznie wykonanych.

Survival
Survival określany również szkołą przetrwania, jest jakby współczesnym potomkiem tradycyjnego bushcraftu. Choć również chodzi w nim o przetrwanie na łonie natury, jest to raczej pewien rodzaj aktywności, a nie filozofia życia. Survivalowcy zabierają na swoje wyprawy sprzęt typu namioty, śpiwory, a nawet kuchenki turystyczne i jedzenie. Nie rezygnują ze specjalistycznych turystycznych ubrań. Z dóbr natury korzystają dodatkowo, ale nie są one podstawą ich przetrwania.
W naszych lasach aktywnością przeważającą jest survival lub nowoczesne wydanie bushcraftu przypominające survival.

Udostępnili lasy
W Polsce, do tej pory, uprawianie bushcraftu czy survivalu na terenach leśnych było bardzo trudne ze względu na obowiązujące przepisy. Zmieniło się to 21 listopada br., kiedy jako wynik długich konsultacji leśników z przedstawicielami środowisk bushcraftowych i survivalowych rozpoczął swoje działanie pilotażowy program.
W całym naszym kraju wyznaczono 43 obszary obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. Wszystkie znajdują się na terenach tzw. leśnych kompleksów promocyjnych, których celem jest m.in. testowanie nowych rozwiązań związanych z lasami.

Najbliższe naszemu terenowi obszary udostępnione do biwakowania znajdują się w nadleśnictwach Antonin, Żmigród oraz Milicz. Informacje na ich temat, mapki oraz regulamin użytkowania znajdują się na stronach internetowych podanych nadleśnictw.

Do dwóch nocy
Osoby chcące skorzystać z udostępnianych przez Lasy Państwowe obszarów muszą się jednak stosować do regulaminu. Najważniejszym postanowieniem jest to, że na wyznaczonych obszarach bez zgody nadleśnictwa biwakować mogą maksymalnie 4 osoby, nie dłużej niż 2 noce. Wystarczy wtedy tylko poinformować odpowiednie nadleśnictwo za pomocą poczty elektronicznej. Pobyt dłuższy lub większej ilości osób wymaga zgody właściwego nadleśniczego. Pozostałe zasady regulaminu skupiają się na właściwym zachowaniu w lesie i kwestiach związanych z bezpieczeństwem.
Wstępnie program trwać będzie do 23 listopada 2020 r., a jeśli wszystko działać będzie się zgodnie z przyjętymi zasadami, zostanie on przedłużony i rozszerzany o kolejne obszary.

Gdzie najbliżej?
Najbliższe naszemu terenowi obszary udostępnione do biwakowania są w nadleśnictwach Antonin, Żmigród i Milicz. Informacje na ich temat, mapki oraz regulamin użytkowania znajdują się na stronach internetowych podanych nadleśnictw.
Pamiętajmy, że jako biwakujący nie jesteśmy jedynymi użytkownikami lasu i dla bezpieczeństwa własnego i innych musimy stosować się do obowiązujących zasad.
Leśnicy zachęcają do korzystania z nowej formy udostępniania lasu i jeszcze bliższego kontaktu z przyrodą!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%