W szpitalu przy ul. Mickiewicza 21 w Krotoszynie miało miejsce symboliczne wydarzenie.
24 kwietnia na oddziale onkologii klinicznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie odbyło się uroczyste przekazanie „Dzwonu życia”. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą dr. n. med. Grzegorza Świątoniowskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. starosta Paweł Radojewski i wicestarosta Stanisław Szczotka.
Czym jest dzwon życia?
Dzwony życia mają sygnalizować zakończenie leczenia nowotworu. Idea polega na tym, że gdy któryś z pacjentów przejdzie przez kolejny etap leczenia, uderza się w dzwon. Dzięki temu pozostali schorowani nabierają nadziei, że i im uda się wyjść z choroby. Zwyczaj ten przyszedł do Polski w 2019 r., a zapoczątkowano go w Stanach Zjednoczonych
– Jestem wdzięczna dyrekcji, że zechciała przyjąć nasz dar. Pacjent to nie tylko ciało. W fundacji „Pokonać raka” zaszczepiamy życie po chorobie. Dzwon jest symbolem zakończenia leczenia, jest ważny również dla tych, którzy leżą, bo wypełnia ich nadzieją, że kiedyś dla nich w niego zadzwonią – mówiła prezes Katarzyna Gulczyńska.
Krotoszyński „Dzwon życia” jest 18. w Polsce i pierwszym w Wielkopolsce.
Pamięci doktora
W trakcie uroczystości odsłonięto również tablicę upamiętniającą dr. n. med. Grzegorza Świątoniowskiego, pierwszego kierownika oddziału chemioterapii i onkologii w Krotoszynie. Pracownicy placówki podkreślali jego wyjątkowe usposobienie i stosunek wobec pacjentów. Wspomniano również o jego wierszach i przemyśleniach.
Za wszystko podziękował dyrektor szpitala Damian Marciniak. Głos w sprawie zabrał także starosta Paweł Radojewski, który zaznaczył, że w małych oddziałach onkologicznych pacjenci mogą czuć się o wiele lepiej niż w „gigantycznych molochach” w dużych miastach.
– Niech ten dzwon brzmi jak najgłośniej i jak najczęściej – dodał.
0 2
Lekarze specjaliści w Krotoszynie ( obecnie i kilka lat wstecz ) to nie od leczenia człowieka a leczenie maszyny rolniczej naprawy samochodu. Specjaliści wysoko się czynią a swoje zło w sobie noszą. Jest nawet niebezpieczne leczyć się specjalistów jak chirurgia czy innych bo w niektórych przypadkach takie leczenie jest szkodliwe z przyczyn które w Krotoszynie jest wiele a szczególnie nienawiść do pacjenta a przyczyna to społeczna zgryzota i nie tylko.
Dobry temat pod czerwone oceny.