Mimo że jubileusz 750-lecia Rozdrażewa nie odbywa się zgodnie z planem, aby podkreślić jego doniosłość, “Rzecz Krotoszyńska” będzie prezentować fotografie pokazujące, jak w przeciągu lat zmieniały się wybrane miejsca i obiekty.
Pierwsza wzmianka zawierająca nazwę Rozdrażew pojawiła się w dokumentach z 1270 r. Było to w czasie rozbicia dzielnicowego, kiedy Świętomir otrzymał od księcia wielkopolskiego immunitet razem z pozwoleniem na zorganizowanie osady na prawie niemieckim. Kilkadziesiąt lat później miejscowość stała się miastem.
Od wieku XIV do 1685 r. Rozdrażew należał do rodu Doliwów. Jego członkowie z czasem zmienili nazwisko na Rozdrażewscy.
Prawa miejskie Rozdrażewa straciły ważność w XVI w.
W pierwszej połowie stulecia wieś została siedzibą wójtostwa obwodowego. W 1933 r. stała się gminą, którą, z przerwami, jest do dziś.
Inauguracja obchodów 750-lecia Rozdrażewa odbyła się 26 stycznia. Wręczono wówczas honorowe odznaki gminy. Zaprezentowano książkę nt. Rozdrażewskich, były też występy artystyczne.
Niestety, z powodu sytuacji epidemiologicznej, obchody jubileuszu nie przebiegają zgodnie z planem. Ich dalsza część zostanie prawdopodobnie zorganizowana w 2021 r.
My z okazji jubileuszu chcemy porównać niektóre znaczące miejsca na terenie wioski. Pokażemy obiekty, które w niezmienionej postaci przetrwały mimo upływu czasu, jak i te, które całkowicie się zmieniły.
Zdjęcia pochodzą głównie ze zbiorów rozdrażewianina Zdzisława Pautera.
Fotografia udostępniona przez krotoszyńskie muzeum
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz