Choć firma Eko Pak Ir z Sulmierzyc upadła dość dawno temu, miasto nie odzyskało jeszcze należności podatkowych.
Przedsiębiorstwo mające status zakładu pracy chronionej produkowało opakowania tekturowe i papierowe. Firmę założono w 1994 r. w Rozdrażewie. Następnie od 1996 r. w Sulmierzycach prowadził ją Rafał Czwojdziński z Krotoszyna. Do 2008 r. funkcjonowała w ramach duńskiego holdingu Dunapack, największego europejskiego wytwórcy tektury falistej i opakowań tekturowych.
4 lata później spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Eko Pak Ir założyli przedsiębiorcy z południowej Polski. Mariusz Rajba (prezes), Paweł Dziadkowiec (wiceprezes) i Marcin Sulimierski (członek zarządu) zamierzali ją rozwinąć i podwoić zatrudnienie (w połowie 2012 r. było to dwadzieścia kilka osób).
Faktycznie, przyjęli ok. 20 nowych pracowników. Po kilku latach przyszły jednak problemy. Mężczyzna (imię i nazwisko znane redakcji), który odszedł z pracy w 2017 r., powiedział nam:
– Wtedy jeszcze płacili pracownikom, ale były już objawy problemów, więc zrezygnowałem i wkrótce zostałem zatrudniony w dużej firmie w Krotoszynie.
W 2017 r. spółkę sprzedano biznesmenom z Warszawy. Prezesem został Norbert Pyffel. Nowe kierownictwo także nie znalazło recepty na kryzys.
Od innego byłego pracownika (odszedł 2 lata) usłyszeliśmy:
– Zalegali mi z wypłatą za dwa miesiące. Poszedłem do sądu i pieniądze odzyskałem z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jak dodał, zamówienia wpływały, ale firma nie miała środków na zakup towaru do produkcji opakowań.
Wkrótce potem została zamknięta.
– Zakład nie funkcjonuje już mniej więcej półtora roku, może nawet trochę dłużej – powiedział nam burmistrz Sulmierzyc, Dariusz Dębicki.
Zaległości wobec miasta z tytułu podatku od nieruchomości to nieco ponad 100 tys. zł.
W pierwszej połowie 2019 r. spółka wystąpiła do Sądu Rejonowego w Kaliszu z wnioskiem o postępowanie układowe. W efekcie w grudniu tego samego roku wydział gospodarczy kaliskiego sądu otworzył przyspieszone postępowanie układowe. 2 października 2020 r. zatwierdzono układ zadłużonej wytwórni opakowań, zawarty z wierzycielami 7 sierpnia 2020 r. Wierzycieli podzielono na kilka grup: publiczno-prawnych (ZUS, US), niezabezpieczonych rzeczowo na majątku dłużnika (kontrahenci), banki i pracowników. Większość ma odzyskać pieniądze w 60 miesięcznych ratach, natomiast pracownicy w 6 ratach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz