Zamknij
REKLAMA

Papier ksero - co warto wiedzieć?

08.21, 12.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Może się wydawać, że aby otrzymać dobrej jakości wydruk należy wybrać odpowiednią drukarkę oraz tusz i toner. Jednak jakość papieru biurowego także ma bardzo duże znaczenie. Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów papieru. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. Jest to istotne szczególnie w dzisiejszych czasach gdy dobrej jakości papier ksero staje się towarem deficytowym [materiały partnera].

 

Jakimi parametrami wyróżniają się poszczególne rodzaje papieru do drukarki?

Jak już wspomniano producenci oferują różne rodzaje papieru ksero, które są przeznaczone do różnych celów. Podczas wybór należy wziąć pod uwagę przede wszystkim klasę papieru, a także jego rozmiar, gramaturę oraz stopień bieli. Drukująca dokumenty firmowe i inne ważne materiały, warto postawić na papier najlepszej jakości. Umowa drukowana na kartkach o żółtawej barwie może nie być najlepiej odebrana. 

Papier ksero może mieć trzy klasy, które oznaczają jaka jest jego jakość. Jest to główne i podstawowe rozróżnienie, które z pewnością warto zawsze mieć na uwadze. Najwyższa jest klasa A. Papier tego typu wyróżnia się głęboką bielą oraz bardzo gładką powierzchnią. Ponadto jest on też niezwykle wytrzymały. Można na nim drukować wszelkie, ważne dokumenty. 

Klasa B jest troszkę gorsza. Czasem jednak trudno dojrzeć jakieś różnice między papierem A i B gołym okiem. Jedną struktura kartek B jest o wiele luźniejsze i ich kolor trochę odbiega od czystej bieli. Klasa C jest najtańsza, jest to papier ekonomiczny, którego barwa jest bardzo daleka od bieli, a jakoś o wiele gorsza. Niektóre egzemplarze przypominają cienką bibułę. 

Jeżeli chodzi o stopień bieli to jest on określony w skali ICA, która ma zakres 140 - 170 lub jest określana procentowo. Papier ksero o najlepszym współczynniku bieli warto wykorzystać do wszelkich oficjalnych dokumentów. 

Gramatura papieru to parametr, z którym przede wszystkim mają styczność osoby zajmujące się malowanie i rysunkiem. Jednak jest to także bardzo istotne w przypadku papieru ksero. Gramatura oznacza ciężar metra kwadratowego danego papieru. Cienki papier może mieć gramturę sięgającą około 70 g/m2 natomiast najczęściej wybierany jest papier mający 120 g/ m2. Jest on szczególnie polecany w przypadku drukarek laserowych. 

Ostatnim znaczącym czynnikiem jest rozmiar. Najbardziej popularny i wykorzystywany do wielu zadań jest papier ksero a4. Na kartkach tego typu drukuje się różne dokumenty, notatki, artykuły i inne materiały. Jednak czasem zachodzi konieczność wydruku w innych formatach. Rozmiar A5 jest taki jak mają kartki w standardowych zeszytach. Dostępne są też większe formaty np. A3 czy A2, na których np. drukuje się różne plany czy mapy.

Zastosowanie papieru biurowego 

Papier ksero ma bardzo szerokie zastosowanie. Małe dzieci mogą na  im rysować lub kolorowa wydrukowane kolorowani. Oczywiście wykorzystuje się go do wydruku zarówno w domach prywatnych jak i w miejscach publicznych np. w biurach czy szkołach. Pozwala on na wydrukowanie różnych dokumentów, artykułów, prac zaliczeniowych czy dyplomowych itd. Na papierze biurowym można też pisać notatki i listy. Przydaje się on uczniom i nauczycielom. 

Papier biurowy jest najczęściej sprzedawany w ryzach po 500 sztuk. Dzięki temu starcza na naprawdę długo. Wybierając papier należy zastanowić się jakie będzie jego główne zastosowanie oraz jak dużo kartek będzie potrzeba. Znaczenie ma także rodzaj drukarki. Inny rodzaj papieru sprawdzi się w przypadku drukarki atramentowej a inni np. w przypadku modelu laserowego. Dobrze dobrany papier biurowy pozwoli osiągnąć dobrej jakości wydruk.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%