Zamknij

Uroczyste obchody 150-lecia OSP Krotoszyn

11:29, 28.09.2022 Aktualizacja: 13:11, 28.09.2022
Skomentuj

24 września Ochotnicza Straż Pożarna w Krotoszynie obchodziła 150-lecie istnienia.

 

Po mszy św. w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie uczestnicy uroczystości w korowodzie przeszli ulicami miasta do remizy przy ul. Mickiewicza. Po wciągnięciu flagi biało-czerwonej na maszt odśpiewano hymn i minutą ciszy uczczono zmarłych druhów.

Zaproszonych gości witał prezes jednostki Waldemar Florkowski, który przypomniał o tym, jak OSP rozwinęła się i zwiększyła swe umiejętności w działaniach przeciwpożarowych.

- To my, strażacy ochotnicy, z racji środowiskowej bliskości jesteśmy wielokrotnie pierwsi na miejscu zdarzenia. Pierwsi udzielamy pomocy poszkodowanym. Podejmujemy wiążące decyzje, jak przeprowadzić prawidłowo działania ratownicze, które muszą być zgodne z literą prawa i procedur. Druhowie muszą być zawsze gotowi do działania, poświęcając swój bezcenny czas, aby pomóc człowiekowi – powiedział W. Florkowski.

Historię krotoszyńskiej jednostki przybliżył druh Dariusz Rybka przypominając, że z inicjatywy ówczesnego magistratu oraz lokalnej społeczności w 1872 r. powołano do życia straż ogniową. Pierwsza jej siedziba mieściła się na ul. Rawickiej.

W czasie zaborów Polacy nie mogli pełnić żadnych ważnych funkcji, dlatego jednostką kierowali Niemcy. Pierwszym dowódcą został ślusarz Juliusz Miller. Jedną z pierwszych akcji ratowniczych podjęto, gdy wybuchł pożar w warsztacie stolarskim na ul. Zdunowskiej w 1878 r. W 1902 r. wybudowano nową siedzibę OSP, która znajdowała się na ul. Koźmińskiej, a od 1962 r. remiza mieści się na ul. Mickiewicza.

W trakcie jubileuszu wręczono odznaczenia (lista nagrodzonych medalami poniżej). Odznakami Strażak Wzorowy uhonorowano: Marcina Bartkowiaka, Krzysztofa Fabisiaka i Bartłomieja Kazowskiego.

Było też mnóstwo gratulacji i podziękowań od zaproszonych gości: samorządowców, parlamentarzystów i strażaków zawodowych oraz z formacji ochotniczej.

 

ODZNACZENIA OTRZYMALI

Złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa”

Adam Chudy, Barłomiej Pługowski i Jarosław Torzecki.

 

Srebrne medale

Piotr Florkowski, Szymon Kujawa, Jakub Rybka, Michał Rybka, Przemysław Talarczyk i Mateusz Żuraszek

 

Brązowe medale

Mariusz Obal i Radosław Orwat.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TequilaTequila

0 0

Oczywiście! Kościół punkt obowiązkowy, a do McDonald's nie wstąpili!

18:03, 30.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%