Zamknij
REKLAMA

Na jednej ulicy lampa jest wyłączona, na drugiej świeci. Dlaczego?

19.08, 17.01.2023 Sebastian Pośpiech
Skomentuj Wieczór w Parku Wojska Polskiego w Krotoszynie
REKLAMA

Na terenie Krotoszyna i gminy wyłączone zostaje w nocy oświetlenie ulic i placów. Pierwsze tygodnie wprowadzą chaos. Jakie się tego przyczyny?

 

Urzędnicy tłumaczą, że ta trudna i niewygodna dla nas decyzja jest jednak niezbędna. Samorząd musi oszczędzać, ponieważ koszty zużycia energii elektrycznej w ostatnim czasie znacznie wzrosły.

 

Wysokie koszty energii

Oświetlenia ulic i placów w gminie w całym 2021 r. kosztowało 2 mln 400 tys. zł. W 2022 r. zapłaciliśmy rachunki na kwotę 3,6 mln zł. W tym roku mogą wzrosnąć, jak się szacuje, do ok. 4,8 a nawet 5 mln zł.

– Mimo zamrożenia cen, bo gdyby jej nie było, płacilibyśmy między 7 a 8 mln – informuje Michał Kurek, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie.

Pierwsze działania urząd podjął w zeszłym roku, o czym informowaliśmy w naszej gazecie. Ograniczył moc natężenia światła w oprawach oświetleniowych typu LED i zlecił montaż sterowników oświetlenia ulicznego. Poza tym dokładnie monitorował godziny włączania i wyłączania obwodów oświetleniowych stanowiących własność kaliskiej spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Zdecydowano się również na wyłączenie oświetlenia zewnętrznego obiektów użyteczności publicznej, szkół i kościołów.

 

Nie chcemy poróżniać ludzi…

Od 16 stycznia w nocy wyłączane są lampy uliczne w obwodach oświetleniowych stanowiących własność gminy. Egipskie ciemności panują od północy do 4.00 rano na kilkudziesięciu ulicach i placach na terenie naszej gminy.

Na których?

– Nie chcę podawać przykładowych ulic, choć to i tak wyjdzie na jaw, bo nie zamierzam poróżniać ludzi. Nikt nie jest winny temu, że akurat mieszka na ulicy „X”,  której właścicielem jest samorząd, a drugi mieszka na ulicy „Y”, której właścicielem jest spółka z Kalisza – mówi M. Kurek.

Firma Oświetlenie Uliczne i Drogowe nie będzie na razie wyłączać latarni, gdyż nie może sterować zdalnie swoimi obwodami, co z kolei może robić nasz urząd.

– Mamy nowe zegary, dzięki którym z pozycji komputera możemy wyłączać i włączać określone obwody. Spółka nie ma tego, więc musi przysłać ekipę i zrobić to ręcznie w skrzynkach energetycznych – kontynuuje Kurek.

Władze miejskie wystąpią jednak do kaliskiej spółki, aby od lutego również wyłączyła swoje lampy na krotoszyńskich drogach.  

 

Tu świeci, a tam jest ciemno

W pierwszych tygodniach w Krotoszynie zapanuje chaos. Zdarzy się w ten sposób, że na jednej ulicy część lamp będzie świeciła, a pozostałe nie.

– Dlatego, że połowa ulicy jest oświetlona przez nasze lampy, a połowa przez lampy spółki. Mieszkańca nie interesuje czyja jest latarnia, a z kolei spółka montując lampy, nie zwracała uwagi na nazwy ulic, lecz robiła to od jednego do innego miejsca – wyjaśnia zawiłości krotoszyński urzędnik.

Samorządowcy zapewniają, że oświetlenie uliczne na drogach krajowych, wylotowych oraz głównych drogach powiatowych naszego regionu nie będzie wyłączane.

– One są bowiem ważne ze względów bezpieczeństwa i tranzytu przez Krotoszyn – dodaje M. Kurek.

 

Tak robią też inni

Wielu krotoszynian czekają spore niedogodności. Na razie w ciągu czterech godzin nocnych. Może się okazać, że potrzebne będzie zgaszenie latarni drogowych już o 23.00 i włączenie dopiero o 5.00.

Tak robi większość gmin w kraju, jak wskazuje Michał Kurek. Wszystko wyjdzie w praniu.

– Musimy zaoszczędzić na wydatkach na energię elektryczną, bo nie jesteśmy w stanie zapłacić 5 mln zł. Zwłaszcza, że w budżecie mojego wydziału mamy 4 mln zł – mówi urzędnik i wyraża nadzieję, że ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców.

 

(Sebastian Pośpiech)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

X-Men X-Men

6 1

By oszczędzać to należy od siebie zaczynać 10:16, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie złe.Nie złe.

0 0

A w poniedziałek dnia 16.01.2023 w granicach godziny 10.00 czy po - świeciły lampy uliczne przy ulicy piastowskiej. 18:22, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.C.BMarian J.C.B

0 2

A jak tam ma się polityka.
Pisałem ale jeszcze nie było wojny ukraińsko - rosyjskiej ale sytuacja była już napięta a żeby dowództwo Ukrainy postawiło Rosji kawę.
Obecnie wynika, ze lepsza była ta kawa jak prowokować Rosję do działań wojennych. Gdyby nie było tej wojny to i świat byłby globem normalnym a wojna ukraińsko - rosyjska ten ziemski glob zmieniła w awangardę zła i nienawiści.
Byłe zniszczyć i upokorzyć Rosję to było hasłem państw natowskich a Polska triumfatorem, która wspomagała i wspomaga Ukrainę w walce z Rosjanami.
A co dalej na obecny czas i może wynikać, że to zło natowskie stanie się podkładem, że Rosja stanie na nogi.
Tutaj kawa nie pomoże i zbrojenie Ukrainy a zaangażowanie się całego świata a żeby Ukrainę i Rosję pojednać - bo były to sprawy obopólne i nie należało wtykać nosa w ich sprawy. 19:45, 19.01.2023

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

drukarzdrukarz

0 0

marian. Troche nie na temat. Zresztą jak zwykle. 12:47, 20.01.2023


Marian J.C.BMarian J.C.B

0 1

Ale w Krotoszynie słabo w polityce to moga się przydać takie rozmaitości.
U nas to polityka świni i krowy oraz kozy i może czas zmienić na bardziej inteligetna. 14:19, 20.01.2023


Marian J.C.BMarian J.C.B

0 1

Ale w Krotoszynie słabo w polityce to mogą się przydać takie rozmaitości.
Miasto to jak można zrozumieć mieszkańców polityka jest taka wiejska ale stanowcza. Miasto a wieś i jego polityka w pojęciu urzędowym to nie ma znaczenia. Miasto ma prawa miejskie a wieś podległa miastu a zatem polityka powinna być bardziej na zasadach miejskich.
Zmiana polityki na bardziej inteligentną byłaby wskazana to i życie zmieniłoby kształt a nawet więcej urodziłoby się dzieci - mieszkańcy bardziej byliby przywiązanie do swoich miejsc zamieszkania. 20:00, 20.01.2023


drukarzdrukarz

1 0

Czegoś nie rozumiem, wyłączają oświetlenie żeby oszczędzać,a biorą kolejny kredyt w wysokosci 7 mln na tężnie solankową i przebudowe deptaku. Może trzeba by chwilowo zrezygnować z inwestycji. A swoją droga ciekawi mnie na ile zadłużona jest gmina. 12:45, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.C.BMarian J.C.B

0 1

Należy jeszcze dodać taki dylemat a dotyczy Krotoszyna czy nawet powiatu.
Markety czy inne sklepy celowo opuszczają cenę towaru a żeby poniżać jak np. jesteś dziadem czy czymkolwiek
Natomiast w Marketach to podobnie a polega na tym, że kasa celowo nie policzy jakiegoś towaru a potem się wyśmiewa z klienta.
Jest to tzw. chamstwo kierowane i lepiej uważać i nie dawać się wciągać w takie manewry. 22:22, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.C.BMarian J.C.B

0 1

Chamstwo kierowane w Krotoszynie czy powiecie jest od lat a powód to celowy fals .
Na czyjeś krzywdzie czy krzywdach można stać realistą jak np. oceny komentarzy na tym forum szczególnie te czerwone. W dużym stopniu jest to celowe działanie.
Nie rozumiesz komentarza to odpowiedz a malowanie na czerwono to krytycyzm również i własny.
Ocenianie bez namysłu na czerwono to jak w szkole bywało za komuny a żeby pałą w łeb uderzyć.
Nie naśladuj zła a oceniaj na poziomie wartości a nie na poziomie a żeby negować co na tym forum jest nonsensem. 19:46, 22.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%