Zamknij

Unijne pieniądze nie są dawane zawsze. Warto o tym pamiętać

18:59, 02.10.2019 J.U. Aktualizacja: 10:12, 21.11.2019
Skomentuj


 

Czy wieś w powiecie krotoszyńskim zmieniła się – to pytanie retoryczne. Widzimy to choćby po przemianach w infrastrukturze i bogactwie wspólnotowego życia. Pytanie należałoby postawić inaczej: czy wszyscy są świadomi, dzięki czemu tak się stało?  

Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. W latach 2014-2020 Unia Europejska przekazała nam 82,5 mld euro. Poza programami krajowymi fundusze unijne zasilają 16 programów regionalnych.


PROW 2014-2020
Spośród programów regionalnych dla polskiej wsi najważniejszy jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zakłada poprawę konkurencyjności rolnictwa i proklimatyczne zarządzanie zasobami.
Regionalnymi programami unijnymi zarządza Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To on przeprowadza rekrutację wniosków, ich ocenę i selekcję. Jest odpowiedzialny za dobre wykorzystanie tych pieniędzy

PROW 2014-2020. Dofinansowanie samorządów
w powiecie krotoszyńskim 8,922 mln zł

Dzięki środkom unijnym
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski mówi: – Myślę, że mieszkańcy wsi nie zawsze są świadomi, w jaki sposób trafiają do nich dofinansowania. Nie zawsze interesuje ich, kto podejmuje decyzje na ten temat. Oni chcą dobrze żyć, chcą rozwijać swoje gospodarstwa, a skąd przychodzą pieniądze, schodzi na dalszy plan. A przecież tak wiele zmieniło się w ciągu ostatnich lat na krotoszyńskiej. Nie byłoby to możliwe bez środków unijnych.

PROW 2014-2020. Największe inwestycje wiejskie (mln zł)
Budowa kanalizacji sanitarnej Długołęka, Smolice  1,486
Budowa drogi gminnej Kobierno-Nowy Folwark   0,740
Przebudowa Wiejskiego Domu Kultury w Kobiernie 0,500

Nic nie jest na zawsze
Krzysztof Grabowski podkreśla, że te pieniądze nie są dane raz na zawsze. Trzeba będzie stale o nie walczyć – Nie mówię o dopłatach bezpośrednich do gospodarstw, bo one mają olbrzymi wpływ na to, jak żyje się rolnikom. Mówię o dopłatach na zakup maszyn czy modernizację budynków. Bez dofinansowania z Unii tego by nie było – kontynuuje.

Dotacje na drogi wiejskie 2012-2019 (mln zł)
Powiat krotoszyński razem  2,338
Gm. Krotoszyn 0,802
Gm. Koźmin  0,578
Gm. Rozdrażew 0,628
Gm. Sulmierzyce 0,233
Gm. Kobylin  0,097

 

Co będzie po 2021 roku?
Krzysztof Grabowski jest zdania, że do napływających euro zbyt łatwo się przyzwyczajamy. – Wielu moich rozmówców jest zdania, że pieniądze są i nam się należą. Chciałbym zwrócić uwagę – mówi – że wcale nie jest powiedziane, że w przyszłej perspektywie od 2021 r. będzie ich tak samo dużo. I dodaje, że trwają na ten temat dyskusje i może być inaczej. Nie powinniśmy o tym zapominać.

Lokalne wspólnoty
– Poza dużymi zadaniami wiele środków przyznaliśmy na modernizację świetlic, domów kultury, placów zabaw, ścieżek na wsiach – mówi wicemarszałek. Wspomina także o mniejszym programie Wielkopolska odnowa wsi. Od 2013 r. na 63 sołectwa przeznaczono  kwotę 351 tys. zł.
Dzięki nim wzmacniają się lokalne wspólnoty. Powstało lub zostało odnowionych kilkanaście wiejskich miejsc spotkań. Dzięki tym środkom w naszym powiecie funkcjonują też obiekty turystyczne: Masztalarnia w Rozdrażewie i Pałac w Orli.

Na zdjęciu wicemarszałek Krzysztof Grabowski podpisuje umowę z Gminą Zduny na remont sali wiejskiej w Bestwinie ("Pięknieje Wielkopolska Wieś"). Fot. UM Zduny

 


 

 

 

 

(J.U.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%