Zamknij

Znaczenie sprawnego filtra oleju i filtra paliwa

11.32, 04.10.2022 . Aktualizacja: 11.12, 13.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

Filtr oleju to urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia z oleju silnikowego, takie jak brud i cząsteczki metalu. Filtry paliwa są również ważną częścią silnika samochodu. Oczyszczają paliwo, które trafia do silnika i upewniają się, że jest wolne od zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się im bliżej [materiał zewnętrzny].

 

Wpływ filtra oleju na sprawność samochodu

Filtry oleju zwykle znajdują się w pobliżu silnika. Zazwyczaj są wykonane z papieru i metalu, z cienką warstwą oleju na zewnątrz, która uszczelnia cząsteczki, które się do nich przyklejają. Papier wychwytuje większe cząstki, takie jak brud i pył, podczas gdy metal wychwytuje mniejsze kawałki metalowych wiórów z łożysk lub innych ruchomych części.

Niektóre filtry mają również zawór przeciwodpływowy, który zapobiega spływaniu cieczy z powrotem do skrzyni korbowej, gdy silnik nie pracuje.

Filtry oleju są ważną częścią silnika. Odfiltrowują brud i inne cząsteczki, które mogą uszkodzić silnik. Należy je wymieniać za każdym razem, gdy samochód jedzie na wymianę oleju. Papierowe filtry oleju zapewniają mniejszy opór przepływowi powietrza i paliwa, co pomaga zwiększyć wydajność silników. Filtry to niezbędny element silnika samochodowego. Oczyszczają silnik z brudnego oleju, aby zapewnić płynną jazdę samochodu. Ważne jest, aby wybrać filtr oleju, który zapewni dobrą ochronę silnika.

 

Co warto wiedzieć o filtrach paliwa?

Filtr paliwa to urządzenie, które odfiltrowuje cząsteczki brudu i rdzy z paliwa pojazdu. W pojazdach stosowane są dwa rodzaje filtrów: główny filtr paliwa silnika, który filtruje całą objętość gazu/diesla przed dostaniem się do silnika; oraz mniejszy, wtórny filtr paliwa, który filtruje tylko gaz/olej napędowy, przechodzący przez niego do silnika.

Głównym celem filtra paliwa jest zatrzymywanie cząstek brudu i rdzy z dala od silnika. Dzięki nim do silnika dociera tylko czyste paliwo. Filtry paliwa należy okresowo wymieniać, ponieważ mogą zostać zatkane wspomnianymi już cząsteczkami brudu lub rdzy.

Filtr paliwa znajduje się w zbiorniku gazu i jest zwykle wykonany z papieru lub tkaniny, które z czasem mogą się zatkać brudem, rdzą i innymi zanieczyszczeniami ze zbiornika gazu. Im bardziej zabrudzony jest filtr, tym mniej skutecznie filtruje zanieczyszczenia z benzyny, zanim dostaną się one do silnika i spowodują problemy, takie jak słabe przyspieszenie, zmniejszony przebieg gazu i zwiększone emisje - nie wspominając nawet o zwiększonym zużyciu mechaniki i ryzyku awarii.

 

Konieczność wymiany filtrów w samochodzie

Nie ma potrzeby wymiany filtra oleju, jeśli nie jest uszkodzony lub nieszczelny. Jednak gdy przyjdzie czas na jego wymianę, należy pamiętać, że przed zakupem nowego należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ istnieją pewne różnice między modelami i markami filtrów.

Zadaniem mechanika samochodowego jest utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Obejmuje to wymianę filtra oleju i filtra paliwa. Najczęstszym powodem wymiany filtra oleju jest usunięcie zanieczyszczeń z oleju silnikowego, natomiast wymiana filtra paliwa odbywa się zwykle w przypadku problemów z układem paliwowym. Ważne jest, aby wymieniać go w regularnych odstępach czasu, ponieważ może się zatkać, powodując przegrzanie silnika. Filtry oleju i paliwa należy regularnie wymieniać, w zależności od tego, jak często jeździsz samochodem lub ciężarówką.

Aby wymienić filtr paliwa lub filtr oleju, musisz najpierw opróżnić zbiornik gazu lub miskę olejową. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie filtra paliwa. Następnie musisz poluzować zacisk na nim za pomocą klucza lub szczypiec. W kolejnym kroku trzeba usunąć wszystkie stare części. Następnie pozbądź się wszelkich pozostałych zanieczyszczeń i zainstaluj nowe części na ich miejsce.

 

Niesprawny filtr prowadzi do awarii

Dysponowanie filtrem w kiepskim stanie grozi poważnymi konsekwencjami dla mechaniki samochodu. Dlatego też eksploatacja auta długofalowo przy tolerowaniu zaniedbanego filtra nie ma sensu, także finansowego. Krótkotrwała, chwilowa oszczędność odniesiona w ramach zaniedbania czynności serwisowych może poskutkować znacznie poważniejszymi awariami generującymi nieporównywalnie większe koszty naprawy. Zarówno mechanicy jak i dokumentacja pojazdów wyraźnie wskazują na konieczność regularnej wymiany filtrów oleju i paliwa oraz ich znaczenie dla bezpieczeństwa auta.

Naturalnie kwestia doboru konkretnego filtra jak i również częstotliwość przeprowadzenia kontroli pojazdu oraz ich wymiany jest wysoce indywidualna. Zależy zarówno od przebiegu pojazdu, jego modelu, sposobu jego eksploatacji oraz intensywności z jaką do niej dochodzi. Dlatego też najlepszym przepisem na bezpieczne użytkowanie są regularne kontrole i opieranie się o opinie kompetentnego mechanika, który to z kolei opiera się o konkretną diagnostykę pojazdu oraz jego dokumentację. To pozwoli dysponować autem i filtrami w sposób nieinwazyjny dla jego mechaniki.

Photo by John Rourke on Unsplash

 

Źródła informacji:

Wszystkie informacje o filtrze paliwa do samochodu pochodzą z czesciauto24.pl

Wszystkie informacje na temat filtra oleju do samochodu pochodzą z wyborkierowcow.pl
 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%