Zamknij

Przedsiębiorcy o tym nie wiedzą. Ryzykują karą do miliona złotych

12:11, 24.11.2019 | red.
Skomentuj
REKLAMA

Przedsiębiorcy, wielcy i mali, muszą do końca roku zarejestrować się w bazie danych o produktach i opakowaniach BDO w urzędach marszałkowskich. Na spóźnialskich czekają kary do – uwaga – 1 miliona zł, a nawet areszt. Jak podaje PAP, na ok. 800 tys. firm zarejestrowało się dotąd zaledwie 155 tys.

Nowe przepisy dotyczą nawet najdrobniejszych sklepikarzy, a także fryzjerów, mechaników samochodowych, kosmetyczek, drobnych wytwórców itp. Rejestr wytwórców odpadów obowiązuje od 2018 r. i ci, którzy nie wpisali się do niego, od stycznia 2020 mogą mieć problem z ich oddaniem.

System jest elektroniczny i wszelkie dokumenty przekazania i odbioru będzie można wygenerować. Aby zalogować się do systemu musimy posiadać numer w rejestrze wytwórców odpadów. Rejestry prowadzą urzędy marszałkowskie. Do nich należy złożyć wniosek i oświadczenie. W większości przypadków rejestracja nie wiąże się z żadną opłatą (chyba, że z mandatem za to, że nie złożyliśmy wniosku w 2018, gdy pojawił się obowiązek).

Wejdź na: https://bdo.mos.gov.pl/ i sprawdź, czy musisz się zarejestrować.

Ok. 70 proc. wytwórców nie wie o nowym obowiązku. Nowe przepisy odpadowe dotyczą dużej grupy przedsiębiorców. Wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi. Jeśli do 1 stycznia nie zarejestrują się w BDO, nikt nie odbierze od nich odpadów, a Inspektorat Środowiska, który będzie kontrolował firmy pod tym względem, nakładać będzie wysokie kary.

Do tej pory firmy wytwarzające odpady (kartony, folie, pudełka po farbach, tonery do drukarek itp) podpisywały umowy z firmami, które je odbierały. Od nowego roku trzeba będzie prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania.

Za gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru grozić będzie kara aresztu albo grzywny. To samo grozi za brak wniosku o wpis do rejestru. Ponadto za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru grozi także kara do 1 mln zł. Tak samo kosztowne będzie nieumieszczanie numeru rejestrowego na  fakturach i paragonach – informuje money.pl.

 


 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA