Zamknij

Jakie są rodzaje umów o zatrudnieniu?

Artykuł sponsorowany + 09:10, 27.02.2025 Aktualizacja: 09:12, 27.02.2025
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Na rynku pracy funkcjonuje kilka podstawowych rodzajów umów, które regulują stosunki pracy między pracodawcą a pracownikiem. W zależności od konkretnego rodzaju umowy pracownikowi mogą przysługiwać inne prawa i inne obowiązki. Co więcej, charakter pracy wpływa także na rodzaj umowy. Oto przegląd najpopularniejszych typów umów o pracę, które można spotkać w Polsce.

  • Jedną z najpopularniejszych umów, jeśli chodzi o zatrudnienie nowych pracowników, jest oczywiście umowa o pracę. Gwarantuje ona sporą stabilność, a przy tym zapewnia pracownikom także sporo różnych praw.
  • Równie popularną umową jest umowa zlecenie. Reguluje ja Kodeks cywilny.
  • Gdy mamy do czynienia z realizacją konkretnego dziełu typu treść, projekt graficzny czy inne, to pracodawca decyduje się nawiązać współpracę na podstawie umowy o dzieło.
  • W ostatnich latach na popularności zyskuje także umowa B2B.

Umowa o pracę

Umowa o pracę to właściwie najpopularniejszych typów umowy. W tym przypadku mamy do czynienia ze standardową formą zatrudnienia, oferującą pracownikowi pełne prawa pracownicze, w tym prawo do urlopu, świadczeń zdrowotnych i emerytalnych. Co więcej, pracownika, jak i pracodawcę obowiązuje Kodeks Pracy. Dodatkowo ten rodzaj umowy może być zawarty na czas nieokreślony, który jest najbardziej pożądaną formą zatrudnienia ze względu na stabilność i bezpieczeństwo, lub na czas określony. Istnieje także umowa na okres próbny. Taki rodzaj pracy może ona dotyczyć zatrudnienia na pełen, etat, a także na pół etatu.

Umowa zlecenie

Kolejny rodzaj umowy to umowa zlecenie. Ona należy natomiast do cywilnoprawnych form zatrudnienia, przez co jest regulowana przez Kodeks cywilny. Najczęściej taką formę zatrudnienia stosuje się przy realizacji określonych zadań lub konkretnych projektów. Na mocy umowy zlecenia zleceniodawca powierza wykonanie określonej pracy, a zleceniobiorca zobowiązuje się ją wykonać, wszystko to za wcześniej określoną stawkę.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że standardowo umowa zlecenie nie gwarantuje pełnych praw pracowniczych, takich jak płatny urlop czy świadczenia socjalne. Dodatkowo w przypadku umowy zlecenie pracownik nie jest zobowiązywany do przestrzegania konkretnych godzin pracy ani też nie musi pojawiać się w biurze. To spora różnica w porównaniu z umową o pracę, gdzie miejscem zatrudnienia w większości jest siedziba firmy.

Szukasz dla siebie pracy w Turku? Zweryfikuj zatem, na jakie formy zatrudnienia stawiają pracodawcy.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest kolejną cywilnoprawną formą zatrudnienia. Ten rodzaj umowy stosuje się głównie przy realizacji konkretnego dzieła, np. napisania artykułu, stworzenia strony internetowej, przygotowanie grafik czy wykonania prac remontowych. Charakterystyczną cechą umowy o dzieło jest to, że wynagrodzenie jest wypłacane po zakończeniu pracy, gdy osoba zlecająca otrzyma zamówione „dzieło”. Podobnie jak umowa zlecenie, umowa o dzieło nie zapewnia pełnych praw pracowniczych.Umowa B2B

Umowa B2B (Business to Business) jest formą współpracy między dwoma podmiotami gospodarczymi, gdzie jedna strona to przedsiębiorcą (najczęściej po prostu freelancer, osoba prowadząca działalność gospodarczą), a druga to firmą zlecającą wykonanie określonych zadań lub projektów. W praktyce oznacza to, że współpraca będzie odbywać się na zasadach kontraktu między firmami, a nie na podstawie klasycznej umowy o pracę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ten model jest szczególnie popularny w branżach takich jak IT, doradztwo zawodowe, marketing czy usługi kreatywne. Dodatkowym atutem jest fakt, że umowa B2B pozwala na większą elastyczność w zakresie ustalania warunków współpracy, w tym wynagrodzenia, harmonogramu pracy czy nawet sposobu realizacji zadań. Chociaż ten typ umowy nie zapewnia takich samych świadczeń i ochrony, jak umowa o pracę (np. płatny urlop, ubezpieczenie społeczne), to oferuje przedsiębiorcom większą swobodę w prowadzeniu własnej działalności i możliwość korzystania z preferencyjnych form opodatkowania.

Praca w Jaworznie i wielu innych miastach Polski jest dostępna od zaraz – wystarczy tylko wysłać CV i czekać na kontakt od rekrutera.

Umowa o pracę tymczasową

Umowa o pracę tymczasową pozwala na zatrudnienie pracownika przez wybraną agencję pracy tymczasowej, która później deleguje go do wykonywania pracy na rzecz danego przedsiębiorstw. Należy zdawać sobie sprawę, że tego typu zatrudnienie jest ograniczone czasowo i nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy w ciągu 36-miesięcznego okresu u tego samego pracodawcy użytkownika. Atutem jest fakt, że praca tymczasowa oferuje sporą elastyczność, ale również oznacza mniejszą stabilność zatrudnienia.

Podsumowanie

Znajomość różnych form zatrudnienia pozwala na lepsze dopasowanie warunków pracy do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pracownika. Warto zatem znać je wszystkie.

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%