Zamknij

Wakacyjny poradnik podatkowy

17:37, 10.07.2021 Aktualizacja: 17:37, 10.07.2021
Skomentuj Foto PIXABAY.COM Foto PIXABAY.COM

Kompletujesz wakacyjny ekwipunek lub sprzedajesz pamiątki? Sprzedajesz runo leśne lub żywność? Wynajmujesz pokoje letnikom? Sprawdź, jakie masz obowiązki.  

 

Wiele osób szuka w internecie sprzętu i wyposażenia na letnie wyjazdy. Wygodne i szybkie zakupy online sprawiają, że z tej formy korzystamy coraz częściej. W poszukiwaniu atrakcyjnych ofert możemy trafić również na zagraniczne portale zakupowe. Na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać?

 

Sprawdź, od kogo kupujesz

Internetowe oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach stacjonarnych. Uważajmy na te wyjątkowo niskie, bo mogą świadczyć o tym, że towar nie jest oryginalny.

Zanim klikniesz „Kupuję”, sprawdź też regulamin sklepu internetowego, aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta lub świadczących o tym, że sprzedawca jest jedynie pośrednikiem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność.

Zwróć też uwagę, skąd wysyłany jest towar (czy jest to Polska, kraj Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE). W przypadku przesyłek spoza UE z cła zwolnione są towary o wartości do 150 euro.

 

Nie musisz mieć firmy

Korzyści finansowe można osiągać np. sprzedając ręcznie robioną biżuterię, samodzielnie  namalowane obrazy czy wykonane przez siebie spersonalizowane koszulki. Można to robić legalnie i bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

Taka możliwość jest w czterech sytuacjach:

1.   Sprzedaż runa leśnego

Jagody, grzyby, zioła rosnące dziko w lasach można sprzedawać bez płacenia podatku dochodowego pod warunkiem, że uzbieraliśmy je sami.

2.   Sprzedaż okazjonalna

To zwykle jednorazowa lub sporadyczna sprzedaż najczęściej swojego prywatnego majątku, np. ubrań, książek czy sprzętów domowego użytku. Jeśli sprzedawane przedmioty były w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz rozliczać podatku dochodowego.

3.   Działalność nierejestrowana

To taka forma działalności gospodarczej, w ramach której możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, a pomimo tego nie podlegasz prawie żadnym obowiązkom, np. rejestracji jako płatnik ZUS.

Trzeba tylko spełnić dwa warunki: w żadnym miesiącu kalendarzowym przychody nie mogą przekroczyć połowy płacy minimalnej (w 2021 to 1.400 zł) oraz w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś firmy.

Prowadząc działalność nierejestrowaną płaci się podatek od dochodów przy minimum formalności (rozliczasz tylko raz w roku PIT-36).

4.   Rolniczy handel detaliczny

Rolnicy mogą sprzedawać produkty i żywność z własnych upraw lub hodowli bez pośredników. Uprzednio muszą zarejestrować tę działalność u powiatowego lekarza weterynarii lub inspektora sanitarnego, np. na zeszyt. Ten rodzaj sprzedaży nie jest opodatkowany, o ile nie przekroczysz limitu 40 tys. zł rocznie. Jeśli przychody są wyższe – musisz opłacić 2 proc. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Księgowość prowadzi się w uproszczonej formie.

 

Wynajem pokoi

Osoby dysponujące prywatnymi kwaterami mogą zarabiać na wynajmie dla letników, będąc zwolnione z podatku dochodowego. Muszą spełnić tylko trzy warunki: nieruchomość powinna być położona na wsi, w gospodarstwie rolnym, maksymalna liczba wynajmowanych pokoi to 5, a pokoje są wynajmowane jedynie osobom wypoczywającym.

(S.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%