Zamknij

Najlepsi wielkopolscy rolnicy nagrodzeni

10.04, 10.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

5 czerwca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się, uroczysty finał XXI edycji Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”. Statuetkę Siewcy oraz nagrodę  w wysokości 15 tys. zł otrzymało 10 laureatów spośród 20 nominowanych. Gwiazdą wydarzenia był Michał Wiśniewski z zespołem Ich Troje.

W ciągu 21 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało ponad 195 producentów rolnych. Do XXI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 przystąpiło 45 gospodarstw rolnych z Wielkopolski. Konkurs, od samego początku jest organizowany przez samorząd wielkopolski.

Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, innowacyjnością dbałością o jakość wytwarzanych produktów oraz troską o zachowanie charakteru obszarów wiejskich. Rolnicy z Wielkopolski od dziesięcioleci znajdują się w czołówce producentów trzody chlewnej, wołowiny, mleka, jaj. Wielu z nich z pokolenia na pokolenie przekazuje szacunek i pasję do uprawy roli swoim następcom. Mimo licznych przeciwności związanych z występowaniem wirusa ASF, wysokich cen paliwa i nawozów czy suszy Wielkopolscy Rolnicy osiągają znakomite rezultaty i rozwijają swoje gospodarstwa. Konkurs jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim rolnikom za ich trud i troskę o to, by na naszych stołach nigdy niczego  nie zabrakło – mówił podczas gali finałowej Konkursu Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Zarząd Województwa Wielkopolskiego powołał Kapitułę Konkursową, która wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała zarządowi województwa grupę 20 nominowanych i 10 laureatów do otrzymania nagrody.

Oceniane gospodarstwa prezentowały wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowały nowoczesne technologie, odznaczały się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwały wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiały troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, ogrodnictwo, drobiarstwo, produkcja kwiatów i przetwórstwo.

W tym roku, podczas finałowej gali Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 po raz pierwszy wręczona została nagroda specjalna za szczególne osiągnięcia, wkład i zaangażowanie w rozwój działalności rolniczej na terenie Województwa Wielkopolskiego. Otrzymali ją Państwo Bronisława i Jan Chlasta z Nowych Skalmierzyc z powiatu ostrowskiego.

Część artystyczną finału rozpoczął występ zespołu wokalnego Dynamitki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół Ich Troje z liderami Michałem Wiśniewskim i Anną Świątczak, którzy zaśpiewali najpopularniejsze utwory grupy dając wspaniały koncert.

Wśród nominowanych nie znalazło się żadne gospodarstwo z pow. krotoszyńskiego. Warto natomiast zaznaczyć, że nagroda specjalna trafiła do rąk Bronisławy i Jana Chlastów z Nowych Skalmierzyc (pow. ostrowski) w kategorii produkcja roślinna.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%