Zamknij

Radni zaniepokojeni perspektywą braku funduszy z UE

17.53, 01.11.2022 . Aktualizacja: 17.57, 01.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego podczas obrad 24 października dyskutowali o możliwości utraty środków unijnych przez Polskę, spowodowanych  nieprzestrzeganiem Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. 

 

Przygotowano specjalny apel, który został zgłoszony do obrad przez Radnych Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i po długiej debacie został przyjęty w głosowaniu przez radnych.

Stanowisko dotyczy groźby braku wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz informacji o nieprzestrzeganiu przez Polskę Karty Spraw Podstawowych z Unii Europejskiej i obaw o konsekwencje następstw. Zaistniały stan może doprowadzić do nieprzekazania środków finansowych naszemu krajowi w ramach nadchodzącej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. W konsekwencji zahamowany zostanie wzrost gospodarczy i realizacja nowych inwestycji, doprowadzając do zapaści gospodarczej w naszym województwie.

– Wielkopolska zarówno jako samorząd województwa, jak i wchodzące w skład regionu powiaty i gminy odniosły ogromny sukces rozwojowy dzięki wykorzystywaniu funduszy unijnych z dotychczasowych perspektyw. Niemożność skorzystania z nowej perspektywy będzie dużym ciosem dla samorządów, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z rzeczywistością postcovidową, rosyjską napaścią na Ukrainę, koniecznością dywersyfikacji źródeł energii, rosnącą inflacją i panującą drożyzną oraz poważnym kryzysem w dostawach surowców energetycznych – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Poruszono kluczową kwestię rozwiązania problemów powodujących wstrzymanie wypłaty środków, którymi są instytucje uznane przez unijne organy za niewypełniające zasad praworządności i ich funkcjonowanie, tj. Izbę Dyscyplinarną przekształconą obecnie w Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oraz upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa.  Radni zaapelowali do władz Rzeczypospolitej Polskiej o wyeliminowanie przepisów sprzecznych z Kartą Praw Podstawowych UE oraz spełnienie warunków umożliwiających wypłatę środków z KPO.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 radnych z PSL, KO, SLD i jeden niezależny, a 8 radnych z PIS wstrzymało się odgłosu.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%