Zamknij

Już 20 jadłodzielni działa w Wielkopolsce

14.14, 09.01.2023 . Aktualizacja: 14.16, 09.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

 

Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyjał przygotowaniu dużej ilości rozmaitych potraw. By zmniejszyć marnowanie żywności w okresie poświątecznym samorząd województwa wielkopolskiego od kilku lat próbuje przeciwdziałać marnowaniu jedzenia i produktów spożywczych. Jednym ze sposobów wykorzystania nadwyżek są jadłodzielnie.

 

– Nasz samorząd szczególną uwagę zwraca na problemy oraz zjawiska, które towarzyszą społeczeństwu każdego dnia. Problem marnowania żywności można ograniczyć dzięki jadłodzielniom funkcjonującym w Wielkopolsce. To miejsca wymiany żywności wśród lokalnych społeczności. W ciągu realizacji dwóch edycji programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” powstało 20 miejsc wymiany żywności, chroniąc ją przed wyrzuceniem i zmarnowaniem – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

To szczególnie ważne w czasie rosnących kosztów życia oraz drożejącej żywności, gdy coraz więcej osób stara się ograniczyć wydatki. Tym bardziej, że miejsca te bardzo dobrze wpisują się w ideę dzielenia się nadwyżkami żywności z potrzebującymi w sposób anonimowy i bezinteresowny.

Zwiększona zostaje ponadto świadomość na temat marnowania żywności oraz wypracowuje się dobre nawyki już wśród najmłodszych pokoleń Wielkopolan.

Wielkopolskie jadłodzielnie funkcjonują w 20 miejscach w Wielkopolsce. Korzystać z nich mogą bez wyjątku wszyscy mieszkańcy danych miejscowości. Na realizację dwóch edycji konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył ponad 375 tys. zł. Planowana jest kontynuacja przedsięwzięcia.

Na terenie powiatu krotoszyńskiego – w ramach „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025” – jadłodzielnie stanęły w Sulmierzycach (ul. Strzelecka 10) oraz Zdunach (Rynek 2).

Najbliższe w południowej Wielkopolsce znajdują się tylko w Kępnie i Rawiczu. 

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%