Zamknij

LESZNO. Podwójne święto wielkopolskich Terytorialsów

16:14, 15.10.2019 | red.
Skomentuj
REKLAMA

Wręczenie proporców rozpoznawczych i przysięga kolejnych żołnierzy w Lesznie. Tak wyglądała sobota, 12 października, w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Bramy jednostki wojskowej znów otworzyły się dla mieszkańców Leszna i rodzin przysięgających żołnierzy.

Tym razem kandydaci na Terytorialsów wypowiadali słowa roty w niecodziennych okolicznościach.  Tuż przed ich zaprzysiężeniem, dowódca 12 WBOT oraz dowódcy 124 i 125 batalionu lekkiej piechoty oficjalnie otrzymali proporce. Są to symbole rozpoznawcze jednostek wojskowych i pododdziałów.

 
Od teraz rekruci są już żołnierzami OT. Na placu jednostki w Lesznie  przysięgę Ojczyźnie złożyło 63 żołnierzy (w tym 13 kobiet). Wśród nich pielęgniarka, geolog-geodeta, wokalista reggae, prezes firmy, podróżnik po Bliskim Wschodzie, studentka arabistyki czy kolekcjoner mundurów. 

Żołnierze zostali powołani do służby 27 września i musieli odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin.  Nowo wcieleni Terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi,  musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”.

Nowi Terytorialsi od tej chwili będą szkolić się dalej w swoich batalionach, tzn. w 124 batalionie lekkiej piechoty w Śremie oraz 125 blp w Lesznie.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 1.300 żołnierzy.  W skali kraju WOT liczy już ponad 23 tys. żołnierzy. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 r. w WOT będzie służyć 26 tys. żołnierzy.

 

 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA