Zamknij

Spotkanie u marszałka Grabowskiego. Gminy na drodze do neutralności węglowej

07:35, 18.03.2020 Aktualizacja: 09:32, 18.03.2020
Skomentuj

26 lutego br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyło się spotkanie projektu C-Track 50 – Umieszczenie regionów na drodze do neutralności węglowej w 2050 r. , realizowanego w ramach programu HORYZONT 2020, największego w historii UE programu w zakresie badań naukowych i innowacji.

Głównym celem projektu C-Track 50 jest wspieranie władz różnych szczebli w celu zrewidowania polityki energetycznej i osiągnięciu neutralności węglowej do roku 2050. Projekt skupia się głównie na poziomie lokalnym i regionalnym. Projekt stwarza możliwość wymiany doświadczeń i współpracy międzynarodowej pomiędzy uczestnikami projektu.
W spotkaniu udział wzięli włodarze i przedstawiciele z 10 pilotażowych gmin z terenu województwa wielkopolskiego (m.in. Buk, Powidz, Rawicz, Trzcianka, Grabów nad Prosną,  Kępno). Zarząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Projekt C-Track 50 pomaga samorządom zaktualizować ich gminne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, dodając jednocześnie działania adaptacyjne do zmian klimatu i nowe przedsięwzięcia inwestycyjne, na kolejne lata, w zakresie efektywności energetycznej i/lub odnawialnych źródeł energii.

- Przedstawiane też są gminom różne warianty finansowania tych przedsięwzięć, a także dodatkowo w odniesieniu do gminnych budynków oświatowych w zakresie wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne. Nakłady poniesione na inwestycje poprawiające wykorzystanie energii przyniosą wymierne efekty w perspektywie długoterminowej - mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie spotkania miało miejsce przekazanie ww. gminom dokumentów opracowanych w ramach projektu C-Track 50. Dokumentacja ta stanowi załączniki potrzebne do wnioskowania o dofinansowanie wybranych inwestycji w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej z programów współfinansowanych ze środków unijnych i krajowych (np. WRPO, POIG, POIiŚ) dla przedsięwzięć wskazanych w gminnych Planach Gospodarki Niskoemisyjnej.

Na przekazaną dokumentację łącznie składało się: sześć audytów energetycznych budynków, jeden program funkcjonalno-użytkowy związany z budową farmy fotowoltaicznej oraz cztery wzorcowe projekty mikroinstalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu bądź na gruncie.

 

(J.U.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu rzeczkrotoszynska.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas sekretariat@rzeczkrotoszynska.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%