Dźwięki dochodzące z zewnątrz mogą być bardzo irytujące i skutecznie zakłócać spokój domowych pieleszy. Aby doświadczyć upragnionej ciszy, nie musisz rzucać wszystkiego i jechać w Bieszczady. Sposobów na wyciszenie mieszkania jest kilka, a jednym z najważniejszych jest montaż drzwi dźwiękoszczelnych.
Słowa utworu Grzegorza Turnaua „Cichosza” opisują niedoścignione pragnienie osób, dla których własne cztery kąty tylko w teorii są azylem i bezpieczną przystanią. Jeśli mówimy o zabudowie miejskiej, to niewiele jest mieszkań, biur i domów, których mieszkańcy mogą cieszyć się nieskrępowaną ciszą zawsze wtedy, gdy tego potrzebują. W budynku postawionym tuż przy ruchliwym skrzyżowaniu lub kilkanaście metrów od trasy ekspresowej trudno rozkoszować się spokojem. Jeszcze gorzej sytuacja ma się, gdy w pobliżu przebiega linia kolejowa lub torowisko tramwajowe. Swoje do dodania w tej kwestii mają też sąsiedzi lotnisk oraz infrastruktury krytycznej – obiektów, z których co rusz wyjeżdżają radiowozy, wozy strażackie czy karetki na sygnale. Nawet jeśli lokalizacja twojego apartamentu lub mieszkania jest ustronna, nie oznacza to gwarancji ciszy. Sen z powiek mogą spędzać imprezowi sąsiedzi, szczekające psy czy windy na klatce. Istnieją także budynki, w których ściany są wykonane z tak kiepsko izolujących materiałów, że do uszu domowników dochodzą codzienne dźwięki z innego mieszkania lub nawet odgłosy instalacji wodnej biegnącej w ścianie. Wszystkie przypadki tego typu diametralnie obniżają komfort życia i mogą prowadzić do nieprzespanych nocy, kumulującej się frustracji oraz napięcia między domownikami. I choć całkowite odcięcie się od dźwięków z wnętrza jest niemożliwe, a na dłuższą metę także szkodliwe dla przyzwyczajonego do bodźców mózgu, to warto podjąć starania, by zredukować hałasy do bezpiecznego poziomu – ok. 35 dB.
Zacznijmy od najtańszego i najprostszego sposobu, którym jest odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia. Dźwięk roznosi się w postaci niewidocznych fal, które możesz ograniczać za pomocą mebli i dodatków. Hałasy w pustym pomieszczeniu są bardziej słyszalne niż te same odgłosy docierające do pokoju wypełnionego szafkami, fotelami, książkami, firanami, dywanami, poduszkami, regałami itd. Każdy z przedmiotów tego typu tłumi dźwięk, a jeśli zostanie ustawiony na ścianie, za którą znajduje się jego źródło, tym większa będzie skuteczność takiej przeszkody.
Kupując mieszkanie do remontu w bloku czy apartamentowcu, warto na początku spędzić w nim trochę czasu, by zapoznać się z jego akustyką i zdiagnozować źródła irytujących dźwięków. Istnieje szereg sposobów, aby sobie z nimi poradzić, niemniej większość z nich wymaga wdrożenia już na etapie remontu. Chodzi np. o płyty akustyczne, ekrany akustyczne, specjalne podkłady pod panele, dodatkową warstwę wełny mineralnej lub kauczuku syntetycznego. Z ich pomocą można wyciszyć ściany, sufity i podłogi. Chętnie z ich usług korzystają np. projektanci hoteli.
Producenci proponują drzwi dźwiękoszczelne zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Pierwsze dobrze sprawdzą się np. w sytuacji, gdy pracujesz z domu, a w drugim pokoju dzieciaki bawią się w najlepsze i nic sobie nie robią z twojej wideokonferencji. Drzwi akustyczne dobrze sprawdzają się także w obiektach, w których poufność i dyskrecja są priorytetem, np. w gabinetach psychoterapeutycznych i lekarskich. Z kolei drzwi dźwiękoszczelne zewnętrzne zdają egzamin w dużych blokach, gdzie w klatkach schodowych wiele się dzieje. Na izolację akustyczną drzwi ma wpływ przede wszystkim wielowarstwowa budowa skrzydła, uszczelnienie, a także zastosowane materiały. Jak rozpoznać, które drzwi lepiej tłumią hałasy? To proste. Producenci drzwi oznaczają swoje produkty współczynnikiem izolacji akustycznej Rw. Jest on wyrażany w jednostce natężenia dźwięku, a więc decybelach (dB). Im większa wartość Rw, tym lepiej izolujące drzwi. Dodajmy, że w przypadku drzwi zewnętrznych zazwyczaj wyższy parametr Rw idzie w parze z lepszą termoizolacją oraz antywłamaniowością.
Osoby pragnące ciszy powinny też zadbać o dobre wyciszenie dzięki stolarce okiennej. Tutaj, analogicznie jak w przypadku drzwi, interesującym nas oznaczeniem będzie Rw (im większa wartość, tym większa cisza w środku). O izolacji akustycznej okna decyduje kilka czynników, np. jego wymiary, szczelność, komorowa budowa profili, technologia, w jakiej powstały pakiety szybowe. Dodatkowe wyciszenie wnętrza mogą zapewnić rolety zewnętrzne montowane na okna. To wielofunkcyjne rozwiązanie ma sporo zalet — oprócz wspomnianej izolacji akustycznej, rolety zewnętrzne zapobiegają przed utratą ciepła, chronią przed zakusami rabusiów, a także zapewniają większą prywatność i są barierą osłaniającą przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. To główne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w rolety zewnętrzne.