Zamknij

Poznaj kluczowy element budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy

00:00, 28.10.2024 . Aktualizacja: 09:58, 28.10.2024
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Jak skutecznie można zadbać o pozytywny wizerunek pracodawcy? W tym zadaniu pomocny okaże się employer branding, który jest kluczowym elementem budowania prestiżu danej marki. Wiąże się on zarówno z prowadzeniem odpowiednich działań marketingowych online, jak i promowaniem firmy na różnych eventach branżowych. Na działania employer branding wpływają także jasne zasady procesu rekrutacji.

  • W trosce o pozytywne doświadczenie kandydatów aplikujących na konkretne stanowisko należy pamiętać między innymi o ustaleniu jasnych zasad rekrutacji oraz udzielaniu feedbacku.
  • Na employer branding wpływają ogólne warunki współpracy, w tym benefity pozapłacowe.
  • Za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej można zadbać o pozytywny wizerunek marki.
  • Pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na wewnętrzny employer branding, który pozwala zapobiec rotacji pracowników.

Jak pozytywne doświadczenie kandydatów wpływa na wizerunek pracodawcy?

Na pozytywny employer branding kluczowy wpływ ma pozytywne doświadczenie potencjalnych kandydatów, którzy wykazali zainteresowanie pracą w danej firmie. Należy zatem zadbać o to, by sam proces rekrutacji był przeprowadzony według jasno określonych zasad i nie wzbudzał negatywnych emocji. Ważne jest przy tym, aby nawet w przypadku nieotrzymania wymarzonej posady, potencjalny kandydat dobrze oceniał firmę - dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo, że za jakiś czas ponownie będzie aplikował na wybrane stanowisko. Ponadto, w budowaniu pozytywnego doświadczenia kandydata istotne jest również udzielanie feedbacku – zarówno po akceptacji lub decyzji o nieprzyjęciu danej osoby. W przypadku zaproszenia potencjalnego pracownika do kolejnych etapów rekrutacji należy pamiętać o dokładnym wyjaśnieniu, na czym będą one polegać i w jakim terminie się odbędą.

Gwarancja atrakcyjnych warunków współpracy a employer branding

W budowaniu employer branding ważne jest także, aby zapewnić pracownikom satysfakcjonujące warunki współpracy. Dotyczy to nie tylko samej pensji, ale także benefitów pozapłacowych. Co to zatem oznacza? Otóż w utrzymaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy pomocne okaże się zapewnienie potencjalnym pracownikom dokładnie tych korzyści, na których najbardziej im zależy. Jeśli przykładowo szukasz kandydatów z sektora nowoczesnych technologii, dodaj ofertę pracy IT i koniecznie wymień w niej gwarantowane benefity, takie jak możliwość pracy zdalnej, dostęp do prywatnej opieki medycznej i pakietu ubezpieczeń, dofinansowanie do szkoleń i karnety na zajęcia sportowe. Atrakcyjne warunki współpracy pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów.

Aktywność w mediach społecznościowych - jak wpływa na employer branding?

W dzisiejszych czasach większość firm próbuje promować się w sieci, aby w ten sposób dotrzeć do potencjalnych klientów i kontrahentów. Warto podkreślić, że media społecznościowe powinny być wykorzystywane także do budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Na oficjalnych profilach warto zatem udostępniać kluczowe informacje dotyczące firmy, takie jak aktualne sukcesy czy współprace z nowymi kontrahentami, o ile zawarte umowy na to pozwalają. Dzięki temu w oczach potencjalnych klientów i pracowników marka zyska na wiarygodności, a cała firma będzie postrzegana jako dynamicznie rozwijająca się. Poza aktywnością w mediach społecznościowych warto także prowadzić własną stronę internetową, która również stanowi jeden z kluczowych aspektów w procesie budowania employer branding.

Wewnętrzny employer branding - co warto wiedzieć?

Na pozytywny wizerunek pracodawcy wpływają także działania prowadzone wewnątrz firmy. Istotne jest, aby zatrudnione osoby dobrze czuły się w danym przedsiębiorstwie i nie chciały zmieniać miejsca pracy. Należy więc zapewnić pracownikom odpowiednie możliwości rozwoju. Znamienną kwestią jest także zadbanie o przyjazne środowisko pracy, w tym możliwość otrzymania wsparcia od bardziej doświadczonych osób. Warto tutaj wspomnieć o mentoringu, w ramach którego początkujący pracownicy mogą liczyć na pomoc liderów, również w zakresie dalszego rozwoju zawodowego. Na wewnętrzny employer branding wpływa również opracowanie jasnego systemu motywacyjnego, dostosowanego do indywidualnych oczekiwań pracowników. Nie bez znaczenia są przy tym pakiety socjalne i inne dodatkowe świadczenia. Warto także wspomnieć o dbaniu o efektywność komunikacji wewnętrznej - z punktu widzenia pracownika istotne jest, aby w przypadku problemów w realizacji konkretnego zadania szybko otrzymać pomoc, a współpraca z całym zespołem przebiegała bez trudności.

Podsumowanie

Kluczowym elementem budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy jest employer branding, który może sprowadzać się do różnych działań. Aby zadbać o swoją markę, powinieneś pamiętać przede wszystkim o promowaniu firmy online oraz przestrzeganiu jasnych zasad rekrutacji. Nie zapomnij także o zapewnieniu potencjalnym pracownikom atrakcyjnych warunków współpracy, w tym odpowiednich benefitów.

 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%