Zamknij

Co warto zobaczyć w Holandii?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 29.05.2023 Aktualizacja: 22:21, 01.06.2023 ok. 5 min. czytania

Kojarzona z wiatrakami, rowerami i tolerancją Holandia nie jest zazwyczaj obierana jako typowo wakacyjna destynacja. Częściej decydujemy się odwiedzić Amsterdam lub inne popularne miasto w ramach weekendowego city breaku. Warto jednak wziąć ją pod uwagę, bo jak na niezbyt dużą przestrzeń Holandia może zaoferować bogactwo historycznej architektury, wiele interesujących muzeów, piękne krajobrazy oraz smaczną kuchnię.

Holandia wraz z początkiem 2020 roku zmieniła nazwę na Niderlandy. Oficjalnie to Królestwo Niderlandów - monarchia parlamentarna leżąca w większości na kontynencie europejskim, ale także w części na Karaibach. Około jedna czwarta jej europejskiego terytorium leży poniżej poziomu morza - na terenie depresji. Przez swoje specyficzne położenie Holendrzy opanowali do perfekcji proces osuszania terenów nadmorskich czy jezior przez tworzenie polderów i kanałów. A rejsy kanałami lub spacery i wycieczki ich brzegami stanowią dodatkową atrakcję turystyczną tego kraju.

Co zobaczyć w Holandii?

Co zobaczyć, wybierając się na wakacje w Holandii? Poniżej zamieszczamy listę najciekawszych miejsc i zabytków.

Wiatraki w Kinderdijk

Kinderdijk położone jest około 15 kilometrów od Rotterdamu. Znajduje się tam największe skupisko zabytkowych wiatraków w całej Holandii. Wiatraki budowano tam od XVIII wieku, aby osuszyć położony poniżej poziomu morza teren. Do dziś zachowało się 19 takich obiektów, z których kilka działa, chociaż ich praca obecnie jest zastąpiona nowoczesnymi pompami. Wiatraki w Kinderdijk od 1997 roku wpisane są na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Delft

Miasto to leży nad rzeką Schie, 10 kilometrów na południowy zachód od Hagi. Ze względu na swój klimat i niekwestionowany urok oraz wszechobecne kanały, często porównuje się je do Amsterdamu, jednak jest dużo od niego mniejsze i nie tak zatłoczone. Wizytówką Delft są fajanse, czyli charakterystyczne wyroby ceramiczne w biało-niebieskich kolorach. Dobrym miejscem, aby zapoznać się z procesem ich produkcji i zdobienia jest miejscowa fabryka i Muzeum Królewskiej Porcelany. Delft to także miasto narodzin i twórczości Jana Vermeera i Carla Fabriutiusa. Miłośników tego pierwszego z pewnością zainteresuje muzeum poświęcone jego twórczości mieszczące się w zabytkowej kamienicy cechu malarzy, którego był członkiem. Będąc w Delft, warto wspiąć się również na ponad 100-metrową wieżę gotyckiego kościoła Nieuve Kerk i stamtąd podziwiać panoramę miasta.

Park Efteling

Park rozrywki Efteling w Kaatsheuvel w prowincji Brabancja Północna liczy sobie już ponad 70 lat i jest największą tego typu atrakcją w Holandii. Jego wystrój przypomina bajkowy świat pełen elfów, wróżek, magicznych stworzeń i gadających drzew. Większość atrakcji nawiązuje do znanych baśni i legend. W ramach atrakcji organizowane są występy i pokazy, na przykład imponujący pokaz fontann. Zwiedzanie i korzystanie z atrakcji najlepiej rozplanować sobie na jeden lub dwa dni.

Muzeum van Gogha

Amsterdamskie muzeum szczyci się największą na świecie kolekcją obrazów, rysunków i listów Vincenta van Gogha. Poświęcone jest jego sztuce, a także czasom, w których przyszło mu żyć. Poza najsłynniejszymi jego dziełami, jak „Jedzący kartofle” czy „Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami”, znajdują się tam też fotografie malarza oraz jego rzeczy osobiste, a także obrazy jego przyjaciół, Paula Gaugina, Henri de Toulouse-Lautreca i artystów, których podziwiał - na przykład Jean-Françoisa Milleta.

Vondelpark

Pod tą nazwą kryje się 47-herktarowy park miejski w centrum Amsterdamu tłumnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Poza piękną roślinnością, drzewami, kwiatami oraz stawami, znajduje się tam wiele placów zabaw, rzeźb - między innymi „Ryba” Pabla Picassa, restauracja ulokowana w zabytkowym pawilonie czy wydzielone miejsca na koncerty i przedstawienia teatralne. W latach 70. park ten był częstym miejscem spotkań hippisów. Obecnie to najpopularniejsze miejsce na piknik, spacer z psem i relaks na łonie natury.

Haarlem

Leżący na północnym-zachodzie, 20 kilometrów na zachód od Amsterdamu nad rzeką Spaarne Haarlem niegdyś był stolicą Holandii i do dziś zachowało się tam wiele historycznych zabytków. Jednym z najważniejszych jest gotycki kościół św. Bawona, patrona miasta - charakterystyczna budowla z pięknymi organami wewnątrz. Oprócz tego w mieście znajduje się też bazylika katedralna pod wezwaniem tego świętego wybudowana pod koniec XIX wieku. Symbolem Haarlemu jest wiatrak Adriaan z 1779 roku, z którego można podziwiać przepiękny widok na cała okolicę. Na terenie miasta działa także wiele ciekawych muzeów - Teylers Muzeum ze zbiorami sztuki, jak również pracami XIX i XX-wiecznych naukowców i wieloma innymi eksponatami czy też Frans Hals Muzeum z cennymi obrazami.

Lejda (Leiden)

To uniwersyteckie miasto położone na zachodzie Holandii, w pobliżu Hagi, korzeniami sięgające 1266 roku. Znaleźć tam można wiele wąskich kanałów, typowo holenderską średniowieczną zabudowę oraz najstarszy, założony w 1575 roku uniwersytet w Niderlandach. W Lejdzie urodził się malarz Rembrandt van Rijn. Działa tam także aż 12 muzeów. Warto odwiedzić zwłaszcza Corpus, czyli interaktywne muzeum biologii człowieka, gdzie można odbyć ciekawą podróż przez ludzkie ciało oraz Narodowe Muzeum Starożytności (Rijksmuseum van Oudheden) z wieloma cennymi eksponatami.

Autobusy do Holandii kursują do największych miejscowości w kraju: Amsterdamu, Hagi, Rotterdamu, Eindhoven, Utrechtu, ale też Groningen, Venlo czy Waalwijk. Jeżeli rozważasz dłuższy wyjazd do kraju wiatraków i tulipanów, możesz skorzystać ze zorganizowanych przejazdów autokarowych. Bilety do Holandii w korzystnych cenach kupisz na stronie przewoźnika Sindbad.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%