Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie OCP - co to jest i ile kosztuje?

09:41, 09.09.2021 | materiały partnera

Zgodnie z przepisami w Polsce mamy zarówno pewne ubezpieczenia obowiązkowe, jak i nieobowiązkowe. Do tej drugiej grupy zalicza się m.in. OCP, czyli specjalną polisę OC dla branży transportowej, konkretniej dedykowaną przewoźnikom. Nie ma obowiązku jej zakupu, ale z drugiej strony warto rozważyć taką inwestycję. Dlaczego ubezpieczenie to może być przydatne, czym dokładnie jest i jaki będzie koszt jego zakupu? Tego dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy do lektury!

Czym jest ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika jest oczywiście dedykowane firmom działającym w branży transportowej. Chroni ono przedsiębiorcę na wypadek niewywiązania się z umowy lub nierzetelnego jej wykonania. Chodzi tutaj przede wszystkim o ewentualne uszkodzenia towaru, jak i straty, które klient poniósł z powodu opóźnień w transporcie.

Bez polisy OCP przewoźnik musiałby wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Gdy ją posiada, odpowiedzialność tę przejmuje na siebie firma ubezpieczeniowa. Pamiętaj, że w branży transportowej ryzyko wystąpienia tego typu szkód jest bardzo duże. Jeśli masz większą firmę, ze sporymi rocznymi obrotami, a do tego przewozisz kosztowne ładunki, nawet jedno zdarzenie może być poważne w skutkach. Całkowite zniszczenie towaru klienta może skończyć się nawet wizją bankructwa przedsiębiorstwa!

Różne rodzaje ubezpieczeń OC przewoźnika

Jeśli chcesz wykupić OCP, musisz pamiętać o tym, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych polis. Przede wszystkim dzielą się one na obowiązujące w ruchu krajowym lub przy transporcie międzynarodowym. Pierwsze z nich będzie Ci potrzebne tylko wtedy, gdy zarówno punk odbioru towaru, jak i jego dostawy, znajduje się w Polsce.

Kolejna kwestia to rozszerzenie ochrony. Standardowe OCP działa w dość wąskim zakresie i zwykle nie zabezpiecza wszystkich interesów firmy. Z tego powodu możesz zdecydować się na dodatkowe pakiety, które chronią np. w razie kradzieży towaru lub jego zniszczenia w wyniku aktu wandalizmu.

Kupując OCP koniecznie zwróć na to uwagę

Podczas wyboru polisy OCP, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Sprawdź przede wszystkim:

- dokładny zakres ochrony,

- wyłączenia odpowiedzialności – jeśli wystąpią konkretne sytuacje, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania,

- zasady zabezpieczania i transportowania towaru, w tym jego ochrony w czasie postoju pojazdu,

- wysokość sumy ubezpieczeniowej, czyli maksymalnej kwoty odszkodowania – powinna być taka, jak najdroższych, przewożonych ładunków.

Pamiętaj także o wymaganiach ubezpieczycieli. Firmy oferujące OCP mogą np. oczekiwać przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz czasu pracy kierowców. Na te kwestie także zwróć uwagę – niestosowanie się do tych wymagań może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Ile trzeba zapłacić za polisę OCP?

Zainteresowała Cię możliwość wykupienia takiej polisy i zwiększenia bezpieczeństwa prowadzenia firmy transportowej? Jesteś ciekaw, ile trzeba za to zapłacić? W takim razie najlepiej skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, którą znajdziesz na stronie https://ubezpieczamy24.com. Nie da się jednoznacznie określić tego, ile taka polisa będzie kosztować. Firmy ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki, stosując różne kryteria.

Dzięki pomocy ekspertów, z której skorzystasz na powyższej stronie, będziesz mógł porównać ze sobą wiele ofert. Wybierzesz najlepszą, dopasowaną do potrzeb i przy tym możliwie najtańszą.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%