Pasjonatów hodowli w rybek w akwarium nie brakuje. Nie można się temu dziwić. Akwarium często jest jednym z głównych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Poza tym obecność rybek w akwarium znakomicie wpływa na samopoczucie i dobry nastrój. Jednak, aby móc cieszyć się ze wszystkim walorów akwarium, wcześniej należy się do tego dobrze przygotować [materiały partnera].
Mowa tu o zakupie odpowiedniego wyposażenia oraz roślin. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze.
Jednym z najważniejszych elementów w każdym akwarium są rośliny. Co ważne, nie pełnią one jedynie funkcji estetycznej, ale również spełniają kilka praktycznych zadań. Wskazać trzeba tu choćby na to, że rośliny w akwarium skutecznie pochłaniają jony amonowe oraz azotany, które znajdują się w rybich odchodach. Rośliny akwariowe spełniają zatem funkcję naturalnego filtra, który oczyszcza wodę znajdującą się w akwarium. Co więcej, rośliny w akwarium przechodzą proces fotosyntezy. Dzięki temu woda jest przez cały czas odpowiednio natleniona. Oczywiście, na rynku dostępne są różne rośliny. Podzielić można je na dwie grupy. Pierwsza grupa to rośliny światłolubne. Druga grupa to z kolei rośliny, które wolą miejsca bardziej zaciemnione. Dodatkowo można je jeszcze podzielić na te pływające, pozostające na dnie akwarium, a także na te z korzeniami przyczepionymi do kamieni. Wybierając konkretne rośliny do akwarium, pamiętać trzeba, że w zbiorniku znaleźć powinny się te światłolubne oraz te preferujące miejsca zaciemnione. Pamiętać przy tym trzeba, że w przypadku roślin światłolubnych konieczny będzie montaż dobrej jakości oświetlenia sztucznego. Zastosowanie obu typu roślin zapewni prawidłowy rozwój ekosystemu.
Wspomniano już o sztucznym oświetleniu, które jest konieczne ze względu na rośliny światłolubne. Nie jest to oczywiście jedyne wyposażenie, w które należy zaopatrzyć. Zakupić należy również na pewno odpowiednie grzałki oraz filtry. Jeśli chodzi o filtry akwariowe, to wyróżnić można kilka ich rodzajów. Mowa tu o filtrach wewnętrznych, kaskadowych oraz kubełkowych. Te pierwsze zasysają wodę z akwarium i wypuszczają ją swoją górną częścią. Jeśli chodzi o filtry kaskadowe, to te montowane są na zewnątrz zbiornika i zasysają z niego wodę za pomocą zewnętrznej rurki. Z kolei kubełkowe filtry akwariowe montowane są pod akwarium. Mówiąc o wyposażeniu akwarium, nie można zapomnieć także o tym, aby zakupić dobrej jakości zestaw CO2, który dostarczać będzie do akwarium dwutlenek węgla, który stanowi główny składnik budulcowy roślin. Pozwoli to na właściwy rozwój roślinom akwariowym. Dodatkowo dwutlenek węgla obniża poziom pH w wodzie. Ważne jest jednak, aby taki zestaw był odpowiednio wydajny. Dlatego miejscem jego zakupu powinien być sprawdzony sklep akwarystyczny.
Warto jeszcze kilka słów powiedzieć o oczkach wodnych. W tym przypadku również ważny jest odpowiedni dobór roślin. Na pewno dobrze sprawdzą się tutaj lilie wodne. Co jednak ważne, lilie zawsze potrzebują właściwej pielęgnacji, a w szczególności odpowiedniego nawożenia. Można to zrobić jedynie raz w roku, ale istotne jest, aby zastosować tu dobrej jakości preparaty do oczka wodnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz