W najbliższym czasie na terenie leśnictwa Kuklinów odbędzie się lotniczy zabieg ratowniczy w naszych dąbrowach. Wyniki corocznych obserwacji wskazują na rozwinięcie się gradacji kuprówki rudnicy. Liczebność tego szkodnika zaczęła zagrażać trwałości naszych dąbrów. Dlatego podjęto decyzję o jego zwalczaniu.
Zabieg zostanie wykonany biologicznym preparatem DELFIN WG, którego substancją czynną jest Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki. Bakteria ta powoduje chorobę układu pokarmowego gąsienic. Przestają one żerować i po kilku dniach giną. Zastosowany biopreparat jest szkodliwy tylko dla owadów żerujących na liściach, będąc jednocześnie nieszkodliwym dla innych organizmów, np. ptaków żywiących się gąsienicami. Nie zakłóca więc łańcuchów pokarmowych w ekosystemach. Nie jest również toksyczny dla ludzi.
Ingerencja w naturalne procesy w lesie jest zawsze ostatecznością i poprzedza ją wiele badań. Leśniczowie prowadzą ciągły monitoring stanu lasu, składając meldunki o występowaniu (bądź nie) rozmaitych organizmów mogących stanowić zagrożenie dla drzewostanów. W przypadku zaobserwowania zwiększającej się liczebności jakiegoś szkodnika obejmuje się go szczegółowym monitoringiem pozwalającym ocenić zasięg i zagrożenie dla trwałości lasu. Wtedy pracowników nadleśnictw wspiera Zespół Ochrony Lasu (ZOL), wyspecjalizowana komórka powołana przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Zadaniem ZOL jest m.in. doradztwo dla nadleśnictw w zakresie ochrony lasu.
Zanim podjęto decyzję o podjęciu działań ratowniczych w naszych drzewostanach, sprawdzano, czy liczebność szkodników jest rzeczywiście tak duża, jaki jest stan zdrowotny i rozwój larw. Szczególnie ważne jest precyzyjne określenie terminu zabiegu, aby gąsienice były w odpowiedniej fazie rozwoju.
Skutkiem zabiegu ma być poprawa kondycji dębów osłabionych przez ostatnie suche i gorące lata. Brak działania mógłby doprowadzić do masowego zamierania dębów w uroczysku Kromolice.
[tekst sponsorowany]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz