Zamknij

Dali mieszkania Ukraińcom i wyposażyli je w niezbędne sprzęty

17.02, 05.03.2022 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 17.08, 05.03.2022
Skomentuj Pralkę przywieźli i wnieśli druhowie z OSP w Biadkach
REKLAMA

43-letni krotoszynianin z mamą i żoną przyjęli pod swój dach trzy rodziny. Społeczność Orpiszewa, Jasnego Pola i Biadek wyposażyła już 2 mieszkania dla uchodźców. A to tylko dwa przykłady. Mieszkańcy naszej gminy są niesamowici w pomaganiu.

– Zgłosiliśmy gotowość przyjęcia rodzin u właścicieli krotoszyńskiej firmy ZTrans, bo wiedzieliśmy, że jadą na granicę po ludzi – opowiada nam mężczyzna.

I tak do nich trafiły matka z dwiema dziewczynkami, matka z dwoma chłopcami oraz matka z chłopcem, dziewczynka i psem. Każda z nich ma po pokoju i kuchnię oraz łazienkę do wspólnego użytkowania.

Na portalu społecznościowym zaapelowali wraz z żoną o dostarczenie opału i najpotrzebniejszej odzieży dla dzieci. Odzew jest niesamowity.

– Nam chodziło o węgiel najbardziej, bo tam centralne ogrzewanie jest. I od wczoraj ciągle ktoś przywozi. Nie tylko węgiel – relacjonuje.

Jak mówi, pracownicy Ztransu ściągnęli już 150 osób. 

- A jadą następni. I nie wrócą tak szybko do domów – dodaje mężczyzna.

W Jasnym Polu (gm. Krotoszyn) mieszkańcy Baszyn, Biadek, Jankowa Zaleśnego i Orpiszewa, wspólnymi siłami przygotowali mieszkanie dla rodziny ukraińskiej. Lokal ma 2 duże pokoje, łazienkę, kuchnię i znajduje się w budynku przedszkola.

– Lokator wyprowadził się jakiś czas temu, było jednak ogrzewane. Poprosiliśmy hydraulika i elektryka, którzy za darmo podłączyli wodę i prąd w mieszkaniu – mówi Beata Molenda, dyrektorka szkoły w Orpiszewie.

Mieszkanie w Jasnym Polu zostało w pełni wyposażone

 

Dzięki zbiórce zorganizowanej przez OSP Biadki wyposażono je w nowe kuchenkę elektryczną, lodówkę ofiarowała rodzina z Biadek a nową pralkę ufundował indywidualny sponsor z Biadek. Mieszkaniec z pobliskich Łąkocin (gm. Ostrów) kupił telewizor. Tapczany, kołdry i pościele przyjechały z Jankowa Zaleśnego. Mieszkańcy wspomnianych już wsi przynoszą do szkoły ubrania, środki higieniczne i inne potrzebne rzeczy. Panowie z OSP Baszyny służą transporte

– Wszyscy są chętni do pomocy, wystarczy jeden telefon, aby sprawa była załatwiona – mówi B. Molenda.

Do Jasnego Pola ma przyjechać pięcioosobowa rodzina. Obywatel Ukrainy mieszka w Polsce i ściąga z ogarniętego wojną kraju swoich najbliższych - żonę, dwoje małych dzieci i teściową.

Czeka też wyposażone w niezbędne sprzęty i meble mieszkanie dla małej rodziny w przedszkolu w Orpiszewie, które składa się z pokoju łazienki i aneksu kuchennego. Pomoc materialną zaoferowała firma Remek, która przekazała opał. Pieniądze zebrali m.in. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie.

Krotoszynianie, podobnie jak wielu Polaków, na razie zdają egzamin z pomagania wręcz wzorowo. Oby nie zabrakło nam entuzjazmu, bo nasi wschodni bracia pozostaną tutaj dłużej.

(Sebastian Pośpiech)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

wiktorwiktor

0 0

szkoda że tylko nowa dyrekcja szpitala zwalnia na śiweta wszystkich ukraińców z pracy, wspaniałych ludzi w wiekszości, wstyd i chamstwo, co na to pan mianowicie i burmistrz , znowu nic nie wiedzą 10:23, 22.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%