Zamknij

Friluftsliv - norweski styl życia w bliskości z naturą

20:20, 18.07.2020 Sylwia Wierczyńska Aktualizacja: 10:43, 20.07.2020
Skomentuj

 

Norwegia jest krajem, który wypracował narodowy styl życia zwany Friluftsliv, co na język polski można przełożyć jako "życie na otwartym powietrzu". Słowo Friluftsliv po raz pierwszy zostało użyte przez Henryka Johana Ibsena, norweskiego dramatopisarza żyjącego na przełomie XIX i XX w., w poemacie „Na płaskowyżu” (1859).

Norwegowie bardzo chętnie przyjmowali  poglądy Ibsena i zaczęli dostrzegać to, o czym pisał w swoich utworach. Zauważyli, że są wielkimi szczęściarzami, ponieważ mogą żyć wśród przepięknych krajobrazów. Ibsen głosił afirmację otaczającego świata oraz pogląd, że można żyć w jedności z przyrodą.  

Blisko przyrody

Ten związek człowieka z naturą stał się znakiem rozpoznawczym Norwegii i stylu życia jej mieszkańców. Henryk Ibsen zyskał ogromną sympatię swoich rodaków, a stworzone przez niego słowo stało się nazwą stylu życia praktykowanego przez wielu Norwegów do dziś. Friluftsliv jest koncepcją, która skłania,  by człowiek na powrót zjednoczył się z przyrodą i żył blisko niej.Arne Ness, profesor filozofii z Oslo, spędził wiele lat w tradycji ruchu Friluftsliv. W konsekwencji powstał zbiór zasad życia w zgodzie z naturą. Należą do nich: szacunek do wszystkich form życia, nauka o aktywności fizycznej w przyrodzie będąca formą identyfikowania się z nią.

Dostęp do natury

Ścisły związek z naturą jest m.in. efektem podtrzymywanego nadal, a wywodzącego się z epoki romantyzmu kultu życia na wsi i zanurzenia się w przyrodzie. Powszechna była wówczas chęć doświadczenia głębokiej, jedynej w swej istocie, naturalnie czystej Norwegii (w języku norweskim „ekte Norge”). To czysta, niezakłócona przyroda, która m.in. pozwoliła Norwegii zachować tożsamość w czasach zawirowań historycznych.  W 1957 r. ustanowiono w tym kraju powszechnie znane prawo „allemannsretten”, które daje mieszkańcom prawo swobodnego dostępu do natury. Dzięki niemu Norwegowie mogą bez przeszkód zbierać grzyby, łowić ryby, nocować na świeżym powietrzu oraz korzystać z innych dobrodziejstw natury. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu promuje król Harald V.

Powrót do korzeni

Praktyka Friluftsliv z roku na rok rozwija się coraz bardziej również poza granicami Norwegii. Coraz częściej pragniemy spokoju, oderwania się od codziennych problemów. Koncepcja ta wymaga jednak od uczestnika dużego zaangażowania i konsekwencji. Fenomen tego zjawiska polega na prostym odczuciu pełnego szacunku do przyrody i niesamowitej satysfakcji z tego, że przebywa się na łonie natury.Także my możemy żyć w bliskości z naturą, doceniając przepiękną ojczystą przyrodę. Trzeba nam nauczyć się ją szanować i o nią dbać.Podobne do Friluftsliv ruchy przyrodnicze są znane i praktykowane w innych krajach skandynawskich. Wszystkie style życia związane z przyrodą są dla zagubionych w nowoczesnym świecie ludzi ścieżką powrotu do tego, co naturalne, bezpieczne i spokojne. Do lasu i przyrody.

 

 

 

(Sylwia Wierczyńska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%