Zamknij
REKLAMA

Okolica ptaków. Bocian biały

20:16, 18.07.2020 | Paweł W. Płócienniczak
Skomentuj
REKLAMA

Już w pierwszym zdaniu muszę się przyznać, że nie jestem ornitologiem , ale uwielbiam obserwować i fotografować ptaki. Bardzo lubię intrygujące historie związane z ptakami, opowieści o ich zwyczajach i niezwykłych umiejętnościach.

Redakcja „Rzeczy” zwróciła się do mnie, abym zaprezentował Czytelnikom fotografie z moich wędrówek po najbliższej okolicy, bo ja fotografuję przede wszystkim ptaki z naszego najbliższego otoczenia, i zapewniam że to sformułowanie jest jak najbardziej precyzyjne, bo zdarza się, że moi pierzaści modele siadają lub przelatują tuż za moim oknem.Oczywiście bywa, że czaję się gdzieś pod Baszkowem w krzakach, przez parę godzin, żeby zrobić jedno zdjęcie. Cieszę się, gdy znajomi dzwonią lub piszą, że w ich ogródku pojawił się jakiś kolorowy gość i jeszcze na dodatek pięknie śpiewa, a wtedy czasem udaję się zrobić piękną fotę i jeszcze ciekawie pogadać z ludźmi.

Jeśli moje fotografie ptaków w „Rzeczy” spodobają się Państwu i Redakcji, to przez jakiś czas będą się pojawiały w miarę regularnie w tym właśnie miejscu.Dzisiaj bocian biały, ptak bardzo silnie związany z folklorem, sztuką i kulturą ludzi na wielu kontynentach. W Polsce bocian ma szczególne znaczenie w życiu i wierzeniach całych społeczności, dlatego będziemy do bocianów jeszcze wracać w naszej „Okolicy ptaków”.

Bocian biały ma długość: 100-115 cm. W Polsce zamieszkuje co czwarty bocian na świecie. Buduje ogromne gniazda o średnicy 1,5 m i wysokości 2 m. Najczęściej gniazduje z dala od osad ludzkich.Występuje na całym niżowym terenie Polski wraz z terenami podgórskimi. Wybiera tereny podmokłe i doliny rzeczne. Populacja bociana białego to 40 tys. par.Przez ok. 30 dni wysiaduje od 3 do 5 jaj. Młode osiągają lotność po ok. 60 dniach. Karmi się zwierzętami wodnymi, myszami, dużymi owadami.Do Polski przylatuje w marcu i kwietniu, a odlatuje w sierpniu-wrześniu. Zimę i wiosnę bociany spędzają w Afryce. Lecą tam 26 dni, a wracają ok. 49 (prądy powietrzne). Trasę przemierza 530 tys. ptaków.

 

(Paweł W. Płócienniczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

walekwalek

1 0

Gniazduje z dala od siedlisk ludzkich?Wręcz przeciwnie!! 10:00, 22.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miniornitologminiornitolog

0 0

gosciu bocian bialy gniazduje wlasnie blisko ludzi (gniazdo na Salnii w Konarzewie ,dwa w Perzycach-jedno puste - w Gorzupi- to takie w poblizu -nawiasowo chyba pomyliłeś bociana czarnego on rzeczywiście zamieszkuje daleko od ludzi 14:25, 22.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%