Zamknij

Okolica ptaków. Szczygieł

20:26, 18.07.2020 | Paweł W. Płócienniczak
Skomentuj
REKLAMA

„Piękno i niezwykłe talenty uwięziły w klatce niejednego ptaka i poetę” (aforyzm – PWP)

Szczygieł (Carduelis carduelis) – to naprawdę mały ptaszek, ma 12 do 14 cm długości i waży ok 15 gramów. Pomimo tak skromnej postaci już w starożytności zwrócił na siebie uwagę ludzi, a w szczególności tych bardziej wrażliwych na piękno. Szczygieł bowiem, to artysta wśród ptaków,  jest przepięknie kolorowy, a jego śpiew to czysta maestria.

Właśnie te charakterystyczne cechy przyczyniły się do tego, że często trafiał do niewoli, co gorsza, są jeszcze miejsca, gdzie wyłapuje się szczygły i nimi handluje. Organizacje chroniące  ptaki informują, że taki proceder nadal rozwija się między innymi na terenie Grecji i Niemiec. W Polsce klatki z tymi ptaszkami są już rzadkim zjawiskiem, może dlatego, że u nas, gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Na wolności szczygła częściej słyszysz, niż go widzisz. W naszych szerokościach geograficznych jest on nie tylko całorocznym ptakiem, ale także całorocznym śpiewakiem. Szczygły milczą tylko na krótko, podczas pierzenia.Ich śpiew zachwycał ludzi od bardzo dawna, ale jego żywe barwy były także inspiracją dla wielu malarzy w ciągu wieków. Szczygły pojawiają się na obrazach Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Hansa Holbeina i Carela Fabritiusa.  

Często są symbolicznymi elementami obrazów przedstawiających Jezusa, madonny czy świętych. Wszystko za sprawą upodobania szczygłów do żerowania na gęstych i kolczastych ostach, co było źródłem skojarzeń z koroną cierniową i męką Chrystusa.Kiedy więc, przy odrobinie szczęścia zobaczycie w parku lub ogrodzie ptaszka z karminową twarzą, zrozumiecie, że to jeden z najpiękniejszych ptaków w naszej okolicy.  

 

(Paweł W. Płócienniczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%