Zamknij

Minuta ciszy. Stefan Dylewski (1934-2019)

14.52, 20.11.2019 Stefan Konieczny Aktualizacja: 14.56, 20.11.2019
Skomentuj
REKLAMA

Wspominamy zmarłego 26 lutego br. Stefana Dylewskiego, wieloletniego nauczyciela Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja, wybitnego pedagoga, wychowawcę i działacza kultury.


Urodził się 4 sierpnia 1934 w Dobrzycy. Liceum Ogólnokształcące w Koźminie ukończył w 1953 r. i rozpoczął pracę nauczycielską na stanowisku kierowniczym w Krotoszyńskim Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. Od 1 września 1957 przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie i pracował tam do zakończenia swojej aktywności zawodowej. Był nauczycielem rysunków i prac ręcznych z dodatkowymi funkcjami w strukturach oświatowych.


Wykształcenie dopełnił w I Studium Nauczycielskim w  Poznaniu (1958), na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze i na studiach podyplomowych w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Miał tytuł profesora szkoły średniej (w latach 70.), nauczyciela dyplomowanego i nauczyciela w II stopniu specjalizacji zawodowej. Prowadził zajęcia w Kaliskim Oddziale Doskonalenia Nauczycieli i w zamiejscowym zakładzie UAM w Poznaniu.


W Kołłątaju był liderem kształcenia politechnicznego i wybitnym nauczycielem rysunku, malarstwa i grafiki. Tworzył wzorcowe pracownie, był mistrzem dydaktyki przedmiotowej, umiejętnie rozwijał uzdolnienia i wrażliwość artystyczną wychowanków. Talent pedagogiczny, pełnia inicjatyw i kultura osobista sprawiły, że wkrótce stał się znanym, lubianym i powszechnie szanowanym nauczycielem. W liceum zadbał o wystrój auli, korytarzy szkolnych i innych pomieszczeń, miał uczniów laureatów i finalistów w olimpiadzie wiedzy o sztuce, prowadził dział twórczości artystycznej w ramach partnerstwa z Martin-Butzer-Gymnasium w Dierdorfie.


Po przejściu na emeryturę (1985) był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego przy Kuratorze Kaliskim, członkiem Krajowej Rady Postępu Pedagogicznego przy Ministrze Edukacji Narodowej i Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Technicznej.


Był wielkim miłośnikiem rodzinnej miejscowości – Dobrzycy. Zabiegał o renowację miejscowego pałacu, dbał o lokalne zabytki, upowszechniał wiedzę o regionie, orędował za przywróceniem praw miejskich Dobrzycy. W uznaniu tych zasług miejscowe władze nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Dobrzycy. Pełnił funkcję przewodniczącego koła absolwentów koźmińskiego liceum.
 

Za osiągnięcia w pracy nauczycielskiej i w działaniach społecznych był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

(Stefan Konieczny)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

bodobodo

1 0

Wspanialy czlowiek i pedagog uczyl mni w szkole nr.1 w latach 50 ub. wieku. 16:43, 20.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%