Zamknij

Wielki akt serca krotoszynianina prof. Kazimierza Patalasa z Kanady

20:38, 18.04.2020 Stefan Konieczny Aktualizacja: 15:18, 26.04.2020
Skomentuj Józefa i Kazimierz Patalasowie Józefa i Kazimierz Patalasowie


Stypendium prof. Kazimierza i Józefy Patalasów z Kanady, wspierające absolwentów krotoszyńskiego Kołłątaja, weszło w trzecie dziesięciolecie. To przykład pięknej pamięci o swojej dawnej szkole i wspomagania młodych ludzi, którzy kształcąc się potrzebują szczególnego wsparcia.

Kazimierz Patalas ukończył krotoszyńskie liceum w 1946 r., a jego żona Józefa (z d. Piestrakiewicz) o rok później. Jako pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie w 1967 r. z całą rodziną przeniósł się do Winnipeg w Kanadzie.


W 1998 r. zachwyceni swoją dawną szkołą, postanowili przysyłać pieniądze dla absolwentów rozpoczynających studia. Życzeniem darczyńców stypendia miały być wsparciem dla osób z rodzin niezamożnych, niepełnych czy nękanych zdarzeniami losowymi.


Pierwsze kwoty przysyłane od 1998 r. pozwalały na wypłaty tylko kilku studentom po 250 zł miesięcznie. Z czasem ich liczba rosła i zwiększana była kwota miesięcznego świadczenia. Od blisko10 lat stypendium otrzymuje rocznie 12-14 studentów po 400 zł miesięcznie. Rekordowy w wypłatach jest bieżący rok akademicki, gdyż stypendium otrzymuje aż 16 studentów.


Obdarowywani kształcą się najczęściej w Poznaniu i we Wrocławiu, na uniwersytetach i politechnikach, w uczelniach ekonomicznych, przyrodniczych i innych. Komisje stypendialne przyznały do tej pory 146,5 stypendiów. Listy imienne obdarowanych są krótsze, bo wielu na ponawiane wnioski otrzymuje wsparcie w drugim i w następnych latach kształcenia. Dwoje studentów korzystało z pomocy przez całe 5 lat kształcenia.

Moje wszelkie wypowiedzi związane z Profesorem, czy też pisane teksty, staram się zawsze kończyć najważniejszym zdaniem: Panie Profesorze Kazimierzu – dziękujemy.


Prowadzeniem spraw stypendialnych zajmuje się Stowarzyszenie Kołłątajowców przy życzliwej współpracy dyrekcji Liceum i przedstawicieli rady pedagogicznej. Fundacja ma perspektywę dalszego funkcjonowania bez – w co proszę wierzyć – wysyłania księgowej dokumentacji.

   
To przykład niezwykłej dobroczynności, niespotykanej w innych szkołach w skali całego kraju. Wdzięczni za dobroczynność prof. Kazimierza (żona zmarła w 2005 r.), a także w uznaniu Jego zasług w środowisku polonijnym, nasze stowarzyszenie wnioskowało do Rady Miejskiej w Krotoszynie o nadanie Profesorowi tytułu Honorowy Obywatel Krotoszyna. Uchwała z dnia 26 lutego 2015 r. spełniła tę prośbę.


W listopadzie 2019 r. o niezwykłej dobroczynności państwa Patalasów powiadomiliśmy Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. List gratulacyjno-dziękczynny, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, wysłał do Profesora w styczniu 2020 r. sekretarz stanu Adam Kwiatkowski.


Prof. Kazimierz Patalas ma 94 lata. Jest zawsze żywo zainteresowany sprawami Krotoszyna i swojej szkoły. Utrzymuje więzi już z nielicznymi przyjaciółmi i aktywnie wspiera Stowarzyszenie Kołłątajowców, fundując wydawanie Kołłątajowca – naszego biuletynu organizacyjnego.
 

 


 

 

                                                                                          

(Stefan Konieczny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%