Zamknij
REKLAMA

Zmarła doktor Maria Kolasińska

19.51, 11.01.2021 J.U. Aktualizacja: 18.30, 14.02.2021
Skomentuj
REKLAMA

Smutna wiadomość dotarła do nas z Poznania. 8 stycznia zmarła Maria Kolasińska, długoletnia i ceniona lekarz pediatra w krotoszyńskiej poradni dla dzieci chorych. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 16 stycznia o godz. 11.00 w kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, po czym odbędzie się pogrzeb. Poniżej publikujemy krótkie wspomnienie jej syna, dr. Jerzego Kolasińskiego.

Maria Kolasińska z domu Oleksy urodziła się w Tarnowie w 1926 roku. W tym okresie to piękne miasto w Małopolsce było zamieszkałe przez dwie narodowości: polską i żydowską. To miało znaczący wpływ na jej zrozumienie, tolerancję i uznanie dla ludzi o odmiennej kulturze i religii. W okresie drugiej wojny światowej była świadkiem zagłady żydowskiej społeczności Tarnowa. W tym okresie schronienie w jej domu rodzinnym znaleźli profesorowie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego.  Być może to spowodowało, że po wojnie podjęła studia medyczne w tej uczelni.

Podczas studiów poznała swojego przyszłego męża Bogdana Kolasińskiego, rodowitego krotoszynianina. Zaraz po absolutorium młodzi lekarze byli zmuszeni do częstej zmiany miejsca zamieszkania z powodu przymusowego wcielenia Bogdana w szeregi Ludowego Wojska Polskiego. Rzucona na głęboką wodę Maria dzielnie podjęła trud pracy lekarskiej na tzw. "ziemiach odzyskanych” w Oleśnicy, Legnickim Polu i Gorzowie. Od początku jej praca była skoncentrowana na najmłodszych pacjentach, co w dobie epidemii takich chorób, jak koklusz, szkarlatyna czy ospa stanowiło ogromne wyzwanie dla młodej lekarki. Trudno jest dziś dociec, w jaki sposób godziła to z rolą matki trojga dzieci. Jedno jest pewne, że oba zadania wypełniała w sposób godny uznania.Dopiero polityczna odwilż końca lat 50-tych pozwoliła na “uwolnienie” się Bogdana od służby wojskowej i rozpoczęcie, podobnie jak Maria, kariery lekarza pediatry.

 

Młode małżeństwo na stałe zamieszkało w Krotoszynie w roku 1959. Wówczas to na ich barkach spoczywała cała opieka pediatryczna nad dziećmi miasta i powiatu krotoszyńskiego. Maria skoncentrowała się na pracy w poradni dla dzieci chorych połączonej z licznymi wizytami domowymi. Swoją opieką objęła też dzieci szkoły podstawowej Nr 2 i 4 oraz szkoły Specjalnej przy ul. Ostrowskiej. Liczby dwustu przyjmowanych dziennie dzieci w poradni mogłyby zapewne trafić do księgi rekordów Guinnessa. Zdarzało się, że jednego dnia w poradni dla dzieci chorych prowadzonej przez Marię i poradni dla dzieci zdrowych prowadzonej przez Bogdana przyjmowano dziennie trzystu małych pacjentów. Śmiało można by przyjąć, że połowa dzisiejszej populacji Krotoszyna była leczona przez doktor Marię Kolasińską. Co ciekawe, będąc już osobą w podeszłym wieku doskonale pamiętała prawie wszystkich swoich pacjentów.

Maria Kolasińska była nie tylko wspaniałym lekarzem, ale też doskonałą matką. Wychowała czwórkę dzieci. Idąc za jej przykładem dwóch synów wybrało również zawód lekarza. Jej starszy syn Piotr przez wiele lat prowadził w Krotoszynie praktykę ortopedyczną ukierunkowaną na najmłodszych wraz z żoną Barbarą, prowadzącą praktykę alergologii dziecięcej. Jeśli dołączymy do tego wcześniejszą praktykę położniczą teścia Marii - dr Jerzego Kolasińskiego, i pediatryczną jej męża Bogdana można śmiało powiedzieć, że dom przy ulicy Mickiewicza 43 w Krotoszynie był tym szczególnym miejscem, w którym dzieci mogły odzyskać swoje zdrowie. 

Niekwestionowanym sercem tego miejsca była Maria. To ona stworzyła tu oazę miłości i ciepła rodzinnego.Maria Kolasińska była osobą, dla której wartości moralne i chrześcijańskie stanowiły zasadniczy drogowskaz w jej długim życiu. To właśnie długowieczność pozwoliła jej cieszyć się rozwojem kolejnych pokoleń rodziny, którą założyła w 1951 r.  Maria była dla swych dzieci, wnuków i prawnuków wzorem zasadniczych wartości.Była otoczona miłością najbliższych i szacunkiem tych, którzy ją znali.

Odeszła cicho w dniu 8 stycznia 2021 r.

Jerzy Kolasiński

Fotografie: Archiwum rodzinne

 

(J.U.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

bbbb

15 0

Wspanialy lekarz. Leczyla mnie i moje dzieci.
Dziekuje 09:07, 12.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaJa

0 0

Zawsze trafiała z diagnozą i leki zaordynowane pomagały od razu. 22:31, 12.02.2022


Mały pacjentMały pacjent

16 0

Wieczny odpoczynek. 11:34, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OkoOko

7 0

Nie doktor tylko wspaniały lekarz redaktorku naucz się pisać. 19:30, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

X-MenX-Men

9 1

Wspaniały lekarz z powołania
A nie tylko dla kasy 12:59, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiemwiem

7 0

Wspaniały człowiek,lekarz.Bardzo szanowałam oboje. Leczyli mnie ,moje rodzeństwo i moje dzieci.Nie znajduje słów, żeby określić żal po odejściu , co było nieuniknione szacownych Lekarzy z naszego miasta. 13:36, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%